Kultūra

2015.09.08 13:45

Klaipėdoje 2014-ieji paskelbti Vėtrungių metais

BNS 2015.09.08 13:45

Klaipėdos miesto savivaldybė kitus metus nutarė paskelbti Vėtrungių metais ir organizuoti su vėtrungėmis susijusius renginius.

Klaipėdos miesto savivaldybė kitus metus nutarė paskelbti Vėtrungių metais ir organizuoti su vėtrungėmis susijusius renginius.

Siūlant skelbti Vėtrungių metus atsižvelgta į tai, kad tradicinės Kuršių marių kurėnų vėtrungės yra unikalus pasaulyje mažosios architektūros ir paveldo simbolis, kuris Klaipėdos mieste dėl nesuprantamų priežasčių yra visai nenaudojamas, pranešė uostamiesčio savivaldybė.

„Klaipėdai verta susigrąžinti vėtrunges, sukurti naują, gražią ir ilgalaikę tradiciją. Įrengti mieste vėtrungių alėjas, naujai sukurti nebeišlikusias vėtrunges su klaipėdietiškais ženklais, kurių galbūt pasaulyje jau nebėra niekur. O 2014-aisiais planuojame rengti seminarus, mokslines ir praktines konferencijas apie vėtrunges, jų istoriją, Kuršių marių vietovių heraldiką, įtraukiant į šią veiklą ir mokinius,darželinukus, visus metus skirti vėtrungių reabilitacijai uostamiestyje ir joms populiarinti“, – teigė idėjos autorius žurnalistas Denisas Nikitenka.

Burvalčių vėtrungių atsiradimo pagrindas – 1844 metais anuometinio laivybos Kuršių mariose inspektoriaus ir buvusio Klaipėdos burmistro Ernsto Vilhelmo Berbomo išleistas įsakymas visiems Kuršių marių žvejams privaloma tvarka ženklinti savo laivus kukliais stačiakampio formos ženklais su skirtingų dviejų spalvų geometriniu piešiniu. 2014-aisiais sukaks 170 metų nuo šio įsako išleidimo.

Šiuo metu Klaipėdoje medinių kurėnų vėtrungių yra vos kelios: dvi kabo prie privačių namų, dvi – ant kurėnų stiebų. Tuo metu Kuršių nerijoje vėtrungių alėjose, ekspozicijose po atviru dangumi, prie namų yra per šimtą.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.