Kultūra

2013.12.20 11:45

Baigti unikalios Griškabūdžio bažnyčios restauravimo darbai

LRT.lt2013.12.20 11:45

Unikali medinė daugiakampė Kristaus Atsimainymo bažnyčia (Griškabūdžio mstl., Šakių r.) pastaraisiais metais sulaukė didelio restauratorių dėmesio ir 6iuo metu beveik visi darbai yra baigti.

Unikali medinė daugiakampė Kristaus Atsimainymo bažnyčia (Griškabūdžio mstl., Šakių r.) pastaraisiais metais sulaukė didelio restauratorių dėmesio ir 6iuo metu beveik visi darbai yra baigti, rašoma pranešime spaudai.

Bažnyčia nuo 2011 metų tvarkyta keliais etapais. Pirmiausiai dėl avarinės stogo padėties, kai kolonos galėjo nebeatlaikyti stogo svorio ir šis būtų įgriuvęs, sutvirtintos stogo konstrukcijos, o pats stogas uždengtas skarda. Vėliau atlikti papuvusių tašytų rąstų sienų restauravimo darbai, sienojų apkalimas lentomis ir dažymas. Restauruoti langai, priekinės ir šoninės durys, laiptai, šiaurinio fasado akmeninis grindinys, tinkuotos kolonos, pakeista lietaus nuvedimo sistema. Restauravimo darbų projekto vadovavo Audronė Lainauskaitė.

Iš viso Kristaus Atsimainymo bažnyčios tvarkomieji paveldosaugos darbai kainavo apie 746 tūkst. litų – Kultūros paveldo departamentas juos skyrė iš Lietuvos Respublikos ir Šventojo Sosto sutarties dėl bendradarbiavimo švietimo ir kultūros srityje 2011–2013 metų programos. 60 tūkst. iš šios sumos skirta apsauginei ir priešgaisrinei signalizacijai, vidaus elektros tinklams įrengti.

„Griškabūdžio parapija nėra didelė ar turtinga, tad vietos bendruomenė prie bažnyčios tvarkymo galėjo prisidėti tik simboliškai. Gerai, kad atsirado galimybė sutvarkyti šią bažnyčią – tai viena gražiausių formų medinių Lietuvos bažnyčių, galinti didžiuotis ir reta sienine tapyba pastato išorėje. Linkiu Griškabūdžio gyventojams ramios ir džiaugsmingos Jėzaus gimimo šventės ir džiaugiuosi, kad ją galės pasitikti tvarkinguose maldos namuose“, – sako Kultūros paveldo departamento direktorė Diana Varnaitė.

Dabartinė Griškabūdžio bažnyčia ir varpinė pastatyta XVIII a. pab., 1792–1796 metais. Tai – architekto karmelito Juozapo Vasiliausko kūrinys. Pinigų jam anuomet skyrė Jurbarko seniūnas Ignas Potockis. 1800 metais bažnyčią Kristaus Atsimainymo titulu pašventino vyskupas Mykolas Pranciškus Karpavičius.

Klasicistinė bažnytėlė yra unikalios struktūros – ją sudaro aštuonkampė centrinė dalis ir koplyčių, prieangio, presbiterijos priestatai. Lengvumo suteikia aštuonkampiai bokšteliai su dekoratyviomis viršūnėmis. Pasak XIX a. vid. bažnyčią aprašiusio kunigo Bonaventūro Butkevičiaus, tokį unikalų statinį sukūrė Antano Tyzenhauzo įsteigtose amatų mokyklose mokęsi dailidės.

Bažnyčioje išsaugota daug meno kūrinių: sieninė tapyba, altorėliai, paveikslai, skulptūros, o bažnyčios vargonai – vieni vertingiausių vėlyvojo baroko vargonų Lietuvoje.

Šiandien Griškabūdžio Kristaus Atsimainymo bažnyčia garsėja Šv. Onos atlaidais.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.