Kultūra

2015.09.08 13:45

Maskvos Didžiajame teatre – iškilminga J. Verdi operos „Don Karlas“ premjera

Jolanta Paškevičiūtė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2015.09.08 13:45

Žymaus operos kūrėjo Giuseppe Verdi 200 metų gimimo metinių proga tarptautinė kūrybinė komanda Maskvos Didžiajame teatre pastatė jo operą „Don Karlas“.  

Žymaus operos kūrėjo Giuseppe Verdi 200 metų gimimo metinių proga tarptautinė kūrybinė komanda Maskvos Didžiajame teatre pastatė jo operą „Don Karlas“.    

Britų režisieriui Adrianui Noble`ui tai visai nauja patirtis. Jis prisipažino prieš tai niekada nestatęs operos ir niekada nematęs „Don Karlo“ scenoje. Vis dėlto drama jam patiko, todėl nutaręs netrumpinti vadinamosios itališkos versijos, kuri yra gana ilga. 

„Statome itališką versiją – keturių veiksmų. Originali Paryžiaus teatrui G. Verdi sukurta opera yra penkių veiksmų, bet mūsų laikais retai kas jos imasi“, – kalbėjo Adrianas Noble`as.

„Repeticijos buvo labai neįprastos. Adrianas iš pradžių sustatė kėdes ratu, o mes turėjome deklamuoti tekstą kaip aktoriai, bendrauti. Paskui repetavome su muzika, tik po to pradėjome dainuoti“, – įdomia patirtimi dalijosi sopranas Marija Gulagina.

Opera „Don Karlas“ pirmą sykį buvo pastatyta Paryžiuje 1867-aisiais metais. Jos libretas sukurtas pagal vokiečių poeto ir dramaturgo Fridricho Shilerio dramą. Don Karlas myli Elizabetę, Prancūzijos karaliaus dukterį, bet jo tėvas, Ispanijos karalius, pats nori ją vesti, kad užtikrintų taiką.

„Mes labai gilinomės ir į pirminius šaltinius, ir į dramą, pagal kurią sukurta opera. Mano personažas labai skiriasi nuo įprastų. G. Verdi operoje jis yra herojus, o bet iš tikrųjų buvo silpno charakterio“, – atskleidė italų tenoras, Don Karlo vaidmens atlikėjas Andrea Care.

Kaip aprašo amžininkai, karaliaus Filipo pirmagimis buvo nepatrauklus, nestabilios psichikos, tėvas jį uždarė į kalėjimą.

Operą „Don Karlas“ Didžiajame teatre turėjo diriguoti Vasilijus Sinaiskis, bet jis pasitraukė iš teatro likus kelioms savaitėms iki premjeros, tad jo vietą per šio vakaro premjerą užims du jauni dirigentai – amerikietis Robertas Trevinas ir italas Giacomo Sagripanti.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.