Kultūra

2015.09.08 13:45

P. Picasso kūriniams A. B. Breiviko sprogdinimo apgadintuose pastatuose gresia sunaikinimas

BNS2015.09.08 13:45

Penkiems legendinio ispanų menininko Pablo Picasso raižiniams betone, gresia sunaikinimas – jie yra Osle, vyriausybinių pastatų komplekse, kuris buvo smarkiai apgadintas per ekstremisto Anderso Behringo Breiviko 2011 metais įvykdytą sprogdinimą ir kurį gali būti nuspręsta nugriauti.

Penkiems legendinio ispanų menininko Pablo Picasso raižiniams betone, gresia sunaikinimas – jie yra Osle, vyriausybinių pastatų komplekse, kuris buvo smarkiai apgadintas per ekstremisto Anderso Behringo Breiviko 2011 metais įvykdytą sprogdinimą ir kurį gali būti nuspręsta nugriauti.

Tiek meno kūrinių yra dviejuose pastatuose, iš kurių vienas yra 17 aukštų premjero rezidencija, pastatyta 1958 metais. Tai pirmieji P. Picasso raižiniai betone, o keturi iš jų buvo specialiai sukurti šiam kompleksui.

Dabar Norvegijoje svarstoma, kaip pasielgti su pastatais, apgadintais per sprogdinimą, nusinešusį aštuonias žmonių gyvybes. Tą pačią dieną A. B. Breivikas nužudė dar 69 žmones, daugiausiai paauglius, per išpuolį valdančiosios Darbo partijos jaunimo vasaros stovykloje netoli sostinės esančioje Utiojos saloje.

Nauja vyriausybė, pradėjusi darbą nuo spalio, tikriausiai svarstys šį klausimą ateinantį pavasarį, o pareigūnai tvirtina, kad kol kas nepriimtas joks sprendimas.

„Debatai vyksta labai emocingai“, – sakė vyriausybės nekilnojamojo turto valdybos „Statsbygg“ atstovas Paalas Weiby.

„Daug žmonių bijotų grįžti“ dirbti į tą pastatą, aiškino jis.

„Tačiau kiti sako, kad šis pastatas yra simbolis, ir jeigu jis būtų nugriautas, teroristas laimėtų“, – pridūrė P. Weiby.

Kūrinius, patamsėjusius nuo daugelį metų tvyrojusių cigarečių dūmų, išraižė betone P. Picasso draugas – norvegų menininkas Carlas Nesjaras. Oslo vyriausybiniame komplekse yra ir šio menininko autorinių darbų.

Osle yra penki P. Picasso kūriniai: „Paplūdimys“ (The Beach), „Kiras“ (The Seagull), „Satyras ir faunas“ (Satyr and Faun), taip pat dvi „Žvejų“ (The Fishermen) versijas. Dauguma jų yra apie trijų metrų pločio, tačiau vieno pastato išorėje esantis raižinys „Žvejai“ yra 13 metrų pločio.

A. B. Breiviko palikto užminuoto automobilio sprogimas paliko dviejų aukštų gylio kraterį, sulankstė plienines sijas ir suskaldė betoną. Daugiaaukštis pastatas, kuriame įsikūręs premjero biuras, buvo taip smarkiai apgadintas, jog vyriausybės užsakymu parengtoje studijoje rekomenduojama jį nugriauti, argumentuojant, kad naujas statinys leistų sutaupyti apie 400 mln. kronų (162 mln. litų).

Kai kurie meno kūriniai galėtų būti perkelti, tačiau kritikai sako, kad jie nepritaikyti eksponuoti kitur ir kad ne visi raižiniai gali būti išgelbėti.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt