Naujienų srautas

Kultūra2015.09.08 13:45

„Eugenijus Oneginas“ – grandų susidūrimas Rusų dramos teatre

„Eugenijus Oneginas“ – netikėtu rakursu. Taip Lietuvos rusų dramos teatro premjerą apibūdina režisierius Jonas Vaitkus.

„Eugenijus Oneginas“ – netikėtu rakursu. Taip Lietuvos rusų dramos teatro premjerą apibūdina režisierius Jonas Vaitkus.

Rusų liaudies dainos ir elektroninė muzika – tik kontrastingas prieskonis naujajame režisieriaus spektaklyje. Ši Rusų dramos teatro premjera – bene pirmas kartas Europoje, kai legendinė Aleksandro Puškino drama nuskambės kartu su specialiai jai parašyta Sergejaus Prokofjevo muzika.

Prieš daugiau kaip septynis dešimtmečius Puškino šimtosioms mirties metinėms skirtame spektaklyje šią muziką turėjo išgirsti Maskvos žiūrovai, tačiau recenzentų valia kūrinys iš repertuaro buvo išbrauktas ir publikos taip ir nepasiekė.

„Spektaklis taip ir nebuvo baigtas statyti, kadangi mirė režisierius ir pats Prokofjevas“, – sako muzikologė Jūratė Gustainė.

„Ten uždėti tokie ženklai, kurie labai aktyvūs ir dabar mūsų visuomenėj – mūsų daiktiškumas, naudotojiška elgsena, noras viską turėti, išglebimas kažkoks. Tuo metu tai buvo galbūt tik pavieniams žmonėms priimtina, o dabar išplito į turėtojų gvardiją, kuri tik turėti ir nori, o nieko nenori duot, nieko nenori aukot, niekam nenori įsipareigot“, – sako spektaklio režisierius J. Vaitkus

Nors bandymų bent dalį šios Prokofjevo muzikos atgaivinti kituose spektakliuose būta ne kartą, o ir pats S. Prokofjevas kai kurias „Eugenijui Oneginui“ sukurtos kompozicijos dalis panaudojo kūriniuose „Pelenė“ bei „Karas ir taika“, pirminės kūrinio versijos partitūros ilgus metus dūlėjo archyvuose.

Dviejų grandų – A. Puškino ir S. Prokofjevo – susitikimą viename spektaklyje aktoriai vadina šimtmečių įvykiu, nes A. Puškinas eiles parašė prieš beveik 200 metų, muziką S. Prokofjevas sukūrė šimtmečiu vėliau, o Lietuvos rusų dramos teatro sceną istorija apie arogantišką carinės Rusijos ciniką ir jo atstumtąją Tatjaną pasiekia 21 amžiuje.

„Aš stengiuosi būti kiek įmanoma atviresnis, – sako aktorius Grigorijus Gladijus. – Ši Puškino medžiaga neįtikėtinai turtinga ir daugiasluoksnė. Ji labai šiuolaikiška ir meta mums iššūkį: kodėl mes taip gyvename, kodėl mūsų tokia padėtis. Mes tiesiog priversti suvokti, kad privalome tapti nuolankūs. Aš visa tai pavadinčiau išpažintimi, per kurią turi pats sau pripažinti, kad tokį gyvenimą privalome keisti, nes mus ištiko krizė“.

Trimis sudėtimis vaidinančių aktorių šiame spektaklyje laukia išbandymas ne tik legendinėmis A. Puškino eilėmis – jie išbandys jėgas ir šokdami su baleto profesionalais iš „Baltijos baleto teatro“.

Spektaklio „Eugenijus Oneginas“ premjera Lietuvos rusų dramos teatre žiūrovų lauks gruodžio 13 ir 29 dienomis.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi