Kultūra

2015.09.08 13:45

„Monty Pythnon“: sugrįžome tikrai ne dėl pinigų

LRT.lt2015.09.08 13:45

Komikų „Monty python“ spaudos konferenciją, kurioje jie pranešė, kad grįžta į sceną po 24 metų pertraukos, filmavo 27 operatoriai, o tiesioginę transliaciją žiūrėjo visame pasaulyje.

Komikų „Monty python“ spaudos konferenciją, kurioje jie pranešė, kad grįžta į sceną po 24 metų pertraukos, filmavo 27 operatoriai, o tiesioginę transliaciją žiūrėjo visame pasaulyje.

Prieš 44 metus per BBC „One“ buvo parodyta pirmoji „Monty python`s Flying Circus“ serija, pakeitusi viso komedijos žanro raidą. Ir 24 metai, po to, kai nuo vėžio mirus vienam trupės nariui – Grahamui Chapmanui – „pitonai“ pranešė apie pasitraukimą iš scenos. Likę trupės nariai – Johnas Cleese`as, Ericas Iddle`as, Terry Jonesas, Michaelas Palinas ir Terry Gilliamas – pirmąjį pasirodymą surengs jau 2014 m. liepos mėnesį.

„Mes tokie seni. [...] Blogiausia, kai važiuojant autobusu ar traukiniu, jauna mergina užleidžia savo vietą“, – juokauja T. Gilliamas.

„Pitonai“ neigia gandus, kad po išsiskyrimo jie tarpusavyje nesutarė, o sugrįžti juos reikėjo ilgai ir nuobodžiai įkalbinėti. „Mes visada mėgavomės vienas kito kompanija. Žinoma, tai nereiškia, kad dėl visko sutinkame ir niekada nesipykstame. Mes ginčijamės nuolat“, – telegraph.co.uk atvirai kalbėjo J. Cleese`as.

J. Cleese`as paliko „pitonus“ dar 1973 m. „Jaučiau, kad „Monty Python“ užėmė visą mano gyvenimą. Jaučiausi tarsi vedęs savo darbą ir pamažu mano gyvenimas virto chaosu. [...] Aš kitiems „pitonams“ nuolat sakydavau, kad blogai jaučiuosi, bet jie į tai nereaguodavo. Taip pat, G. Chapmanas prieš mirtį labai daug gėrė, aš buvau vienintelis iš visos trupės, kuris jį pakęsdavo ir kartu kurdavo. Tai mane siaubingai sekino... Sunku dirbti su žmogumi, kuris popiet jau neprisimena, ką parašė ryte“, – pasakojo J. Cleese`as.

Paskelbus apie trupės sugrįžimą, atsirado skeptikų, kurie teigė, kad vienintelė to priežastis – pinigai. Prie to prisidėjo ir nesuprastas T. Joneso juokelis spaudos konferencijoje: „Tikiuosi, tai padės mums užsidirbti ir išsimokėti paskolas“.

Tačiau paprašyti atsakyti rimtai, „pitonai“ prisipažįsta, kad jiems tiesiog smagu kartu dirbti. „Sugrįžti tarpusavyje susitarėme rugpjūčio mėnesį. Šiek tiek baiminausi, kad kiti apsigalvos, bet kuo toliau, tuo labiau džiaugiamės šia idėja“, – sakė E. Idle`as.

E. Idle`as, M. Palinas ir T. Jone`as 2013 m. pradžioje kartu dalyvavo teismo procese, kuriame buvęs „Monty Python“ prodiuseris prisiteisė pinigų už „pitonų“ miuziklą „Spamalot“. E. Idle`as prasitaria, kad vien advokatams teko sumokėti per milijoną dolerių. „Reikėjo susitaikyti su tuo. Supratome, kad po tokių nemalonių įvykių reikia pasijuokti“, – pridūrė E. Idle`as.

Daugelis „pitonų“ po trupės išsiskyrimo vaidino kituose filmuose, rašė knygas, straipsnius ir taip toliau. Trupės gerbėjai smalsauja, kaip po tiek metų įmanoma susirinkti ir kartu parašyti gerų juokų. „Aš labai nekantrauju pamatyti, kaip mums pavyks kartu dirbti, ar vis dar tebesame tokie anarchistai, kokiais buvome prieš 24 metus. Manau, dabar kartu jaučiamės kur kas patogiau. Nebesame tokie išsišokėliai“, – kalbėjo T. Gilliamas.

Komikas prisipažįsta, kad ne visada jautėsi pritapęs prie „pitonų“, mat vienintelis trupėje buvo amerikietis. „Buvau tikras kaimietis iš Minesotos, kalbėjau su siaubingu akcentu. O „pitonai“ reikalaudavo „švarios“ kalbos ir buvo labai intelektualūs. Po kiek laiko supratau, kad jie nėra tokie tobuli... kartais net kvaili“, – juokėsi Y. Gilliamas.

Visi „pitonai“, išskyrus T. Gilliamą, studijavo Oxfordo ir Cambridge`o universitetuose. Tačiau, komiko nuomone, jie niekada dėl to nerietė nosies ir leisdavo jam laisvai reikštis. „Kai prisijungiau prie trupės, džiaugiausi, kad britai supranta mano humorą. Labai greitai susidraugavome“, – prisiminimais dalijosi T. Gilliamas.

Visi „pitonai“ sako, kad jų kūrybos procese vyrauja demokratija – kiekvienas trupės narys turi galimybę pasireikšti. „Esame labai atviri. Galime susipykti dėl to, kokio dydžio kėdė turi būti scenoje, bet niekada nepadarysime taip, kad idėją pasiūlęs žmogus iš kambario išeis apsiverkęs – kritikuojame atvirai, bet švelniai“, – pasakojo E. Idle`as.

„J. Cleese`as ir G. Chapmanas rašė kiek agresyvesnius juokus. E. Idle`as buvo labai juokingas ir sąmojingas. Aš ir T. Jone`as mėgome siurrealizmą. Nebuvo jokių taisyklių ar limitų“, – apie „pitonų“ kūrybos procesą pasakojo M. Palinas.

Komikas priduria, kad daug prie jų sėkmės prisidėjo ir BBC, leidę trupei laisvai reikštis ir neuždėję cenzūros. „Patys kontroliavome savo darbą. Be to, nebuvome iš tų, kuriems kiti gali laisvai aiškinti, kaip dirbti“, – tęsė M. Palinas.

Tačiau laikui bėgant BBC visgi ėmėsi kištis į „pitonų“ darbą. „Turėjome kovoti ir dėl žodžio „masturbacija“ naudojimo“, – pasakojo M. Palinas.

„Pitonai“ prasitaria, kad pagrindinė „Monty python`s Flying Circus“ paskirtis buvo pašiepti tuometinę politinę sistemą.

„Tuomet sistema buvo sustingusi. Klasių sistema dusino visuomenę. Tiesa, šiais laikais viskas dar blogiau... Džiaugiuosi, kad mes augome ir kūrėme būtent 7-ajame dešimtmetyje, kai eiti prieš sistemą buvo prestižiška“ – pasakojo M. Palinas.

„Be to, užaugome klausydami radijo, o ne žiūrėdami televiziją. Radijas yra kur kas labiau siurrealistinis negu televizija, kuri visiškai nepalieka vietos vaizduotei. Juk kūrybos procesas prasideda galvoje“, – pridūrė E. Idle`as.

2014 m. liepą „pitonai“ Londone surengs net 10 pasirodymų, kol kas paskelbtos tik penkių pasirodymų datos. Bilietai buvo išparduoti akimirksniu – pirmajam pasirodymui bilietų neliko per 44 sekundes. Ar po tokio pasisekimo gerbėjai sulauks ir gastrolių po pasaulį? „Na, jeigu pasiseks Londone, galbūt nuvyksime ir Ameriką. Tikrai nežinau, „pitonams“ tikrai nesiseka planuoti tolimos ateities. Pažiūrėsime“, – teigė T. Gilliamas.

„Nemanome, kad gyvenime reikia ieškoti prasmės. Kodėl ji apskritai turi būti? Kodėl neklausiate, kokia šokolado prasmė? Turite džiaugtis gyvenimu“, – paklaustas kokia gyvenimo prasmė (užuomina į „pitonų“ filmą „The meaning of life“) atsakė E. Idle`as.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.