Kultūra

2013.12.06 10:59

Atidaryta „Žemaičių krikšto ženklų“ paroda

Virginija Motiejūnienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2013.12.06 10:59

Žemaičių krikšto 600 metų sukakčiai paminėti Lietuvos nacionaliniame muziejuje pristatomi krikščionybės įsitvirtinimą simboliškai ženklinantys kūriniai. „Žemaičių krikšto ženklai“ – antroji muziejuje surengta paroda skirta šiam jubiliejui.

Žemaičių krikšto 600 metų sukakčiai paminėti Lietuvos nacionaliniame muziejuje pristatomi krikščionybės įsitvirtinimą simboliškai ženklinantys kūriniai. „Žemaičių krikšto ženklai“ – antroji muziejuje surengta paroda skirta šiam jubiliejui.

XIV amžiaus pabaigoje žemaičiai buvo likę vienintelė Europoje pagoniška sala. Kryžiuočių ordinas, kuriam Žemaitija tada priklausė, nieko žemaičių krikščionybės labui nebuvo nuveikę, tad pasipiktinę žemaičiai padėtį apskundė Konstanco visuotiniam bažnyčios susirinkimui. Po to 1413 m. pradėtas Žemaitijos krikštas buvo baigtas 1417-aisiais, įsteigus Žemaičių vyskupystę.

Parodoje eksponuojami krikščionybės įsitvirtinimą Žemaitijoje ženklinantys kūriniai – vyskupų regalijos, liturgijoje ir procesijose naudoti reikmenys, krikštyklos, liaudies raižiniai. Kadangi XV amžiaus bažnytinių eksponatų iš viso nėra išlikę, tai parodoje – daugiausiai XVIII–XIX amžiaus kūriniai.

Eksponuojami liaudies dailininkų medžio raižiniai unikalūs tuo, kad būdingi tik Žemaitijos regionui. Jais žmonės puošdavo trobas, klėtis ir netgi kraitinių skrynių antvožus.

Meistras pasidarydavo ant medžio raižytas lentas ir paskui jas nudažydavo ir spausdavo rankiniu būdu ant popieriaus lakštų, ir tuos skirtingų dydžių popieriaus lakštus pardavinėdavo atlaidų metu“, – apie to meto tradicijas pasakoja parodos kuratorė Lijana Birškytė-Klimienė.

Įspūdinga bažnytinių vėliavų kolekcija, kur greta šventųjų atvaizdų komponuojami krikščioniški ženklai ir simboliai, o procesijose nešti kryžiai dekoruoti veidrodžiais, kad atspindėtų saulę ir blizgėtų kaip auksas. Vertinga ir įdomi Žemaitijos krikšto parodų medžiaga bus sudėta į muziejuje parengtus leidinius.

Muziejus jau dabar galvoja apie leidybą, apie žemaičių vyskupijos parodos knygą, liaudies grafiką, žemaičių kryždirbystę. Taigi trys leidiniai jau praktiškai yra pakeliui į knygynus“, – teigia Nacionalinio muziejaus direktorė Birutė Kulnytė.

Paroda parengta bendradarbiaujant su Telšių vyskupija ir Kauno arkivyskupija.  Lietuvos nacionaliniame muziejuje ji veiks 3 mėnesius.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.