Kultūra

2015.09.08 13:45

Vidmanto Urbono nuotykiai Etiopijoje dokumentiniame filme „Vanduo – tai gyvybė. Misija Tana“

15min.lt2015.09.08 13:45

Ketvirtadienio popietę Vilniuje esančiame centriniame „Ogmios pulso“ biure vyko dokumentinio filmo „Vanduo – tai gyvybė. Misija Tana“ pristatymas. Filme įamžintas pasaulio ultratriatlono čempiono Vidmanto Urbono akcijos „Vanduo – tai gyvybė“ paskutiniojo etapo įgyvendinimas – sportininkas perplaukė Tanos ežerą Etiopijoje.

Ketvirtadienio popietę Vilniuje esančiame centriniame „Ogmios pulso“ biure vyko dokumentinio filmo „Vanduo – tai gyvybė. Misija Tana“ pristatymas. Filme įamžintas pasaulio ultratriatlono čempiono Vidmanto Urbono akcijos „Vanduo – tai gyvybė“ paskutiniojo etapo įgyvendinimas – sportininkas perplaukė Tanos ežerą Etiopijoje.

V.Urbonas visos akcijos, kuri prasidėjo dar 2008-aisiais, metu perplaukė Tikitakos ežerą Pietų Amerikoje, Joustouno ežerą Šiaurės Amerikoje, giliausią žemėje Baikalo ežerą Rusijoje, Didįjį Tasmanijos ežerą Australijoje ir Tanos ežerą Etiopijoje. Iš viso jis savo jėgomis nuplaukė 169 km. Dokumentiniame filme užfiksuotas tik paskutinysis akcijos etapas – apsilankymas Etiopijoje. Čia V.Urbonas viešėjo šių metų sausį.

„Dokumentinis filmas apie plaukimą Tanos ežeru – tai ne tik įrodymas, kad „geležiniu žmogumi“ V.Urbonas vadinamas visiškai pelnytai. Plaukimo vaizdai ekrane persipina su Afrikos egzotika – augalija, gyvūnija ir vienintelėmis išlikusiomis unikaliomis Etiopijos gentimis. Jų gyvenimo būdas ir šokiruoja, ir kelia didžiulį susidomėjimą“, – apie filmą sako scenarijaus autorė Indrė Viržintė.

Pristatyti filmo ketvirtadienio popietę suskubo visa kūrybinė bei V.Urbono palaikymo komanda: dalyvavo pats V.Urbonas, I.Viržintė, filmo prodiuseris Arūnas Valinskas, režisierius Šarūnas Burža, kelionės vadovas Vytautas Bukauskas ir kiti. Pristatyme apsilankyti kviestas ir prezidentas Valdas Adamkus, kurio pasisakymai skamba dokumentiniame filme, tačiau dėl prastos sveikatos jis čia nepasirodė.

Etiopijoje V.Urbonas viešėjo tris savaites, Tanos ežerą jis perplaukė per pusantros dienos. Kas valandą jis stabteldavo, tačiau vos penkioms minutėms, idant pailsėtų, šiek tiek užkąstų. Plaukti ežeru sportininkas galėjo tik šviesiu paros metu – naktis jis kartu su visa kūrybine grupe leisdavo krante: nakvodavo arba vietiniuose viešbučiuose, arba palapinėje.

Įsimintiniausios akimirkos iš šios kelionės ir sugulė filme. „Sutarėme, kad tai nebus ataskaita, kaip, kas, kur plaukė. Norėjome, kad tai būtų pažintis su visa kelione. Darbą atlikome pagal „National Geographic“ standartus. Tikimės, kad filmu susidomės ir kitos pasaulio šalys“, – pristatydamas darbą kalbėjo A.Valinskas.

Pats V.Urbonas nuoširdžiai dėkojo visiems, buvusiems šalia: „Noriu padėkoti savo komandai – tai, kuri mane lydėjo į ne vieną ežerą. Šiais metais Šveicarijoje baigėsi visas mano projektas. Penkeri metai praėjo labai greitai – visi numatyti ežerai jau perplaukti. Tikiuosi, kad žinia apie gėlą vandenį pasiekė viso pasaulio gyventojus.“

Žodį tarė ir V.Bukauskas. „Etiopija – dėkinga šalis keliauti. Ji buvo dėkinga ir plaukti. Suorganizuoti plaukimą Afrikoje nėra taip paprasta – čia tyko ir tie pavojai, kuriuos matai, ir kiti – nematomi. Etiopiją galima vadinti mūsų protėvyne – seniausia fosilija rasta būtent čia“, – įspūdžiais dalinosi jis.

Dokumentinis filmas „Vanduo – tai gyvybė. Misija Tana“ bus rodomas LRT televizijos, visi V.Urbono įspūdžiai, patirti per penkerius akcijos „Vanduo – tai gyvybė“ metus, suguls į jo parašytą knygą. Knygynuose leidinys pasirodys jau vasario mėnesį.