Kultūra

2015.09.08 13:45

„Gogol Bordello“ pavasarį koncertuos Vilniuje

DELFI.lt2015.09.08 13:45

Muzika, galinti nukelti bet kurį stogą. Tokią groja įžymi tarptautinė grupė „Gogol Bordello“, pavasarį atvykstanti savo patrakusiais ritmais linksminti Lietuvos publikos. Madonną, Goraną Bregovičių ir daugybę kitų įžymių atlikėjų pakerėjusių Niujorko muzikantų koncertas kovo 24-ąją įvyks Vilniaus Teatro arenoje – bilietais į jį bus pradėta prekiauti jau šią savaitę.

Muzika, galinti nukelti bet kurį stogą. Tokią groja įžymi tarptautinė grupė „Gogol Bordello“, pavasarį atvykstanti savo patrakusiais ritmais linksminti Lietuvos publikos. Madonną, Goraną Bregovičių ir daugybę kitų įžymių atlikėjų pakerėjusių Niujorko muzikantų koncertas kovo 24-ąją įvyks Vilniaus Teatro arenoje – bilietais į jį bus pradėta prekiauti jau šią savaitę.

„Start Wearing Purple“, „Wonderlust King“, „Supertheory Of Supereverything“, „Pala Tute“ – jei nesate girdėję šių „Gogol Bordello“ dainų, pastaruosius dešimt metų tikriausiai pragyvenote užsikimšę ausis.

Praėjusio dešimtmečio viduryje į dienos šviesą trankiai įsiveržę muzikantai akimirksniu tapo muzikos scenos sensacija ir viena madingiausių pasaulio grupių. „Gogol Bordello“ sukurtas roko, pankiškos energijos ir čigoniškų ritmų kokteilis pakerėjo ir didžiųjų „Glastonbury“, „Sziget“, „Coachella“ festivalių publiką, ir meno pasaulio snobus, stebėjusius specialius grupės pasirodymus Venecijos bienalėje ar „Tate Modern“ galerijoje Londone.

Lietuviai irgi kartą jau patyrė „Gogol Bordello“ karštį – 2009-aisiais grupė sudrebino festivalio „Be2gether“ sceną ir pasirodė taip, kad net kelis sykius buvo kviečiama bisui. Praėjus penkeriems metams, nuolat keliaujantis muzikinis cirkas sugrįš į Lietuvą – pasaulinėse gastrolėse pristatydamas šią vasarą išleistą naujausią albumą „Pura Vida Conspiracy“.

Muzikos pasaulyje „Gogol Bordello“ neturi jokių atitikmenų. 1999-aisiais Niujorke debiutavusią grupę šiuo metu sudaro aštuoni muzikantai iš septynių valstybių – Ukrainos, JAV, Rusijos, Didžiosios Britanijos, Etiopijos, Ekvadoro ir Baltarusijos.

Grupės siela – ryški Niujorko bohemos žvaigždė, ukrainietis dainininkas, gitaristas, kompozitorius Eugene`as Hutzas. Jo dramatiška gyvenimo istorija jau įamžinta ne viename dokumentiniame filme. Mėsinininko šeimoje augęs, čigonų kraujo turintis vaikinas kartu su tėvais prieš beveik du dešimtmečius emigravo iš Ukrainos – baimindamiesi dėl Černobylio atominės elektrinės avarijos padarinių sveikatai.

Šeima septynerius metus praleido politinių pabėgėlių stovyklose Europoje, kol 1992-aisiais persikraustė į Jungtines Amerikos Valtstijas. Dar Ukrainoje roko grupėse grojęs vaikinas greitai persikėlė į Niujorką ir įsisuko į vietinį muzikinį gyvenimą – subūrė kelias grupes, didžėjavo menininkų pamėgtuose klubuose. Viename jų, išraiškingai pavadintame „Pizdets“, 1999-aisiais įvyko ir debiutinis „Gogol Bordello“ koncertas.

Nuo pirmų karjeros dienų grupė virto margaspalviu, nuolat besikeičiančiu reiškiniu – iki šių dienų joje yra groję per dvi dešimtis įvairių tautų muzikantų. Dainų tekstuose Eugene`as su humoru pasakojo emigrantų gyvenimo problemas ir dėstė pastebėjimus apie ne tokią jau linksmą gyvenimo didmiestyje kasdienybę.

Didysis „Gogol Bordello“ proveržis įvyko 2005-aisiais, kai buvo išleistas grupės albumas „Super Taranta!“, į kurį dėmesį atkreipė didieji pasaulio muzikinės spaudos leidiniai ir festivalių organizatoriai. Grupės kuriamas nuotaikingas chaosas sudomino ir vieną ryškiausių muzikos pasaulio žvaigždžių – dainininkę Madonną.

Kai 2007-aisiais ji pasirodė koncerte „Live Earth“ Londono Vemblio stadione, kūrinį „La Isla Bonita“ atliko kartu su „Gogol Bordello“ – negana to, į pasirodymą įterpė ir šios grupės hito „Pala Tute“ ištraukas. Linksmuosius pankus akimirksniu sužinojo ir pamilo šimtai milijonų tiesioginės TV transliacijos žiūrovų.

Madonnos bendradarbiavimas su „Gogol Bordello“ tuo nesibaigė – po metų dainininkė Berlyno kino festivalyje pristatė pirmąjį savo režisuotą filmą „Ištvirkimas ir išmintis“. Pagrindinį vaidmenį jame atliko save suvaidinęs Eugene`as Hutzas, filme pasirodė ir tris dainas jam sukūrė „Gogol Bordello“ nariai.

Tai, beje, nėra pirmasis ar vienintelis E. Hutzo darbas kine. Dar 2005-aisiais kartu su „Žiedų valdovo“ žvaigžde Elijah Woodu jis vaidino žinomo aktoriaus Lievo Schreiberio režisuotame filme „Nepaprasta kelionė“. Be to, spalvinga dainininko gyvenimo istorija įamžinta dokumentiniame filme „The Pied Piper Of Hutzovina“, o grupės karjeros vingiai – filme „Gogol Bordello Non – Stop“.

„Gogol Bordello“ lyderio populiarumas ir nerūpestingo plevėsos stilius užkrėtė ir mados pasaulio žvaigždes – 2008-aisiais kolekciją vyrams pristatę mados namai „Gucci“ pripažino, kad pagrindinis jos įkvėpimo šaltinis buvo spalvinga ir ekstravagantiška E. Hutzo scenos apranga.

2008-aisiais dainininkas persikraustė gyventi į Braziliją, tačiau „Gogol Bordello“ veikla nesustojo – šįmet išleistas „Pura Vida Conspiracy“ yra jau šeštasis studijoje įrašytas grupės albumas.

Pernai Eugene`as padėjo įrašyti kelis garsaus Balkanų kompozitoriaus Gorano Bregovičiaus albumo „Champagne For Gypsies“ kūrinius. Be to, grupės daina „Let`s Go Crazy“ skambėjo gėrimų „Coca–Cola“ reklamos klipuose, skirtuose Europos futbolo čempionatui, surengtame Lenkijoje ir Ukrainoje.

Gimtojoje šalyje E. Hutzas lankosi kasmet, tačiau sako, kad save laiko pasaulio piliečiu.

„Ilgai keliavau ir supratau, kad yra daugybė vietų pasaulyje, kuriose man gera. Labiausiai gyvenime mane įkvepia nuotykiai, o jų daugiausia patirti galima keliaujant.

Šiuo metu mano mėgstamiausių vietų trikampis – Niujorkas, Rio de Žaneiras ir Kijevas. Tačiau aš nuolat blaškausi po pasaulį. Mes garsėjame kaip grupė, kuri itin daug koncertuoja. Nežabota energija ir grojimo džiaugsmas yra mūsų veiklos pagrindas. Mūsų grupė scenoje visada yra gaivališka, pakankamai netvarkinga, ir tai niekada nesikeis“, – tvirtina „Gogol Bordello“ lyderis.

Naujųjų laikų „Brėmeno muzikantais“ Rusijoje praminta grupė šiuo metu gastroliuoja Vakarų Europoje ir Skandinavijoje, Naujuosius metus atšvęs keliais koncertais Niujorke, o kitų metų pavasarį pratęs pasaulines gastroles, kurių metu vėl aplankys Lietuvą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.