Kultūra

2015.09.08 13:45

R. Marcinkaus „Galutinis tikslas“ pripažintas geriausiu studentišku filmu

LRT.lt 2015.09.08 13:45

Naujausias Ričardo Marcinkaus dokumentinis filmas „Galutinis tikslas“ prestižiniame Amsterdamo dokumentinių filmų festivalyje (International Documentary Film Festival Amsterdam, IDFA) laimėjo geriausio studentiško filmo apdovanojimą.

Naujausias Ričardo Marcinkaus dokumentinis filmas „Galutinis tikslas“ prestižiniame Amsterdamo dokumentinių filmų festivalyje (International Documentary Film Festival Amsterdam, IDFA) laimėjo geriausio studentiško filmo apdovanojimą.

Skirdama prizą tarptautinė žiuri sveikino režisierių ir kūrybinę grupę už neįtikėtinai stiprų ir humanišką filmą. Konkursinėje studentiškų filmų programoje iš viso dalyvavo 15 dokumentinių kūrinių iš viso pasaulio.

Dvi dienas prieš nugalėtojų paskelbimą „Galutinis tikslas“ bei dar du filmai buvo išrinkti geriausiais programoje ir turėjo teisę toliau kovoti dėl pagrindinio prizo. R. Marcinkaus varžovais buvo lenkas Tomaszas Sliwinskis („Our Curse“) ir vokiečiai Tunas Kaptanas ir Felicitas Sonvilla („Two at the Border“). Sėkmė iki galo šypsojosi lietuvių autoriui. Jo filmas buvo pripažintas geriausiu studentišku darbu. Režisieriui atiteko 2,5 tūkst. eurų piniginis prizas, rašoma pranešime spaudai.

„Pirma – kvietimas į festivalį, paskui – nominacija, o dabar – geriausio filmo apdovanojimas. Dar sunku visiškai tuo patikėti. Dalyvavimas šiame festivalyje, kuris Europoje laikomas svarbiausiu dokumentinių filmų festivaliu, man, kaip režisieriui, buvo neįkainojama patirtis. O apdovanojimas patvirtino – tai, ką darau, svarbu ne tik man“, – pasakoja R. Marcinkus.

Tarptautinė žiuri džiaugėsi įvairiais tiek istorija, tiek forma programos filmais, tačiau pažymėjo, jog dalis jų buvo geriau išpildyti techniškai, jų autoriai pasižymėjo drąsa.

„Tai, kas mus įtikino, – balansas tarp ryžto, formos, atsidavimo ir, svarbiausia, emocijos, kurią filmas sukelia“, – taip argumentavo žiuri, prizą skirdama R. Marcinkaus filmui.

Žiuri nariai lietuvio filmui negailėjo gerų žodžių. Jie pažymėjo, jog R. Marcinkus ėmėsi sunkios užduoties – filmuoti palūžusį ir degraduojantį žmogų, tačiau meistriškai su ja susitvarkė. Žiuri atkreipė dėmesį į ilgą filmavimo procesą bei atvirą santykį, užsimezgusį tarp režisieriaus ir filmuojamo herojaus.

„Galutinis tikslas“ pasakoja apie 55-erių metų buvusį kalinį Povilą. Vyras išmetamas iš senelių namų, pakliūna į gatvę. Čia jis vėl tampa priklausomas nuo narkotikų ir pradeda ristis į visišką dugną. Vienintelis išsigelbėjimas – reabilitacijos centras, tačiau herojus neskuba į jį vykti.

Tarptautinę žiuri šiais metais sudarė Hussainas Currimbhoy’us, žiuri pirmininkas, Šefildo dokumentinių filmų festivalio (Sheffield Doc/Fest) programos vadovas, Peteris Latasteris, filmų kūrėjas, operatorius ir dėstytojas iš Olandijos, ir Mon Mon Myat, žurnalistė, Žmogaus teisių filmų festivalio (Human Rights Human Dignity International Film Festival) organizatorė.

Amsterdamo dokumentinių filmų festivalis prasidėjo lapkričio 20 dieną ir oficialiai baigėsi gruodžio 1 dieną. Nacionalinė filmo „Galutinio tikslo“ premjera įvyko neseniai pasibaigusiame Europos šalių kino forume „Scanorama“.