Kultūra

2013.12.01 17:16

T. Ivanausko muziejus sulaukė dovanos – tūkstančių kriauklių

Jūratė Anilionytė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2013.12.01 17:16

Jūrininku dirbęs kaunietis Tado Ivanausko zoologijos muziejui padovanojo daugiau kaip dešimties tūkstančių kriauklių kolekciją. Ją muziejininkai vadina tikru lobiu.

Jūrininku dirbęs kaunietis Tado Ivanausko zoologijos muziejui padovanojo daugiau kaip dešimties tūkstančių kriauklių kolekciją. Ją muziejininkai vadina tikru lobiu.

Muziejaus salėse kol kas – tik nedidelė Vykinto Matuzevičiaus dovanotos kolekcijos dalis. Jūrininku dirbęs kaunietis kriauklių spalvomis ir formomis susižavėjo tropikuose ir per keturis dešimtmečius jų surinko per dešimt tūkstančių. Filipinai, Peru, Urugvajus, Vietnamas, Kinija – kolekcininkas skaičiuoja aplankęs per šešiasdešimt šalių ir sako, visose ieškojęs kriauklių. 

„Plaukiodavau su kauke ir vamzdeliu, rinkdavau nuo olų, ieškodavau turguje Afrikoje, kur žuvis parduoda. Aš galėjau padovanoti ir Klaipėdos jūrų muziejui, bet pas juos ir taip dideli turtai sukaupti, o antra, aš norėjau savo gimtam miestui padovanoti“, – apie tai, kodėl pasirinko Kauną, pasakoja V. Matuzevičius.

Kolekcininkas sako, kad rinkti kriaukles – brangus užsiėmimas – itin retos gali kainuoti ir apie keturis tūkstančius eurų. Muziejininkai šią kolekciją vadina lobiu, mat V. Matuzevičius kruopščiai aprašė kiekvieną kriauklę, – rūšį, šalį ir metus, kada ji gauta – sudarė kartoteką. 

„Muziejui kolekcija yra vertinga kaip visuma, o atskiros kriauklės yra vertingos todėl, kad daugelio rūšių muziejus neturėjo. Klaipėdos jūrų muziejus turi didelę kolekciją, bet kai mes papildėme daugiau nei dešimčia tūkstančių, kolekcija pasidarė solidi.

Tai – ne pirma Tado Ivanausko muziejui dovanota kriauklių kolekcija – sovietmečiu savąją padovanojo Australijos lietuvė. Visą V. Matuzevičiaus kolekciją planuojama rodyti suremontavus salę.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.