Kultūra

2015.09.08 13:45

Lietuvos kinematografininkų sąjungoje – Suomijos kino savaitė

LRT.lt 2015.09.08 13:45

Gruodžio 2–6 d. Lietuvos kinematografininkų sąjungos kino salėje vyks Suomijos kino dienos. Filmus rekomendavo Suomijos kino institutas.

Gruodžio 2–6 d. Lietuvos kinematografininkų sąjungos (LKS) kino salėje vyks Suomijos kino dienos. Filmus rekomendavo Suomijos kino institutas.

Kaip teigiama, LKS pranešime spaudai, Suomijos kino dienas, dalyvaujant Suomijos Respublikos ambasadoriui Harri Mäki-Reinikka, atidarys 2013 metais režisierės Marja Pyykkö sukurtas vaidybinis filmas „Kekkonenas“. Urho Kalevas Kekkonenas, ilgametis Suomijos Respublikos prezidentas, rengiasi keliauti į šiaurės Suomiją, o pakeliui jis numato stabtelti Ali bare. Suomijos žmonės myli savo prezidentą, tad artėjant vizitui šiame mažame miestelyje užverda tikra pavydo, varžytuvių ir nešvarių apgavysčių košė.

Gruodžio 3-ąją – vaidybinis rež. Matti Kinnunen filmas „Panelė „Mėlynieji džinsai“ (2012).

1970-aisiais mažame Suomijos miestelyje septyniolikmetis Valdė niekaip nepritampa prie tradicinės vietinės aplinkos. Jis pamišęs dėl šiurkštaus roko ir stengiasi būti panašus į Lou Reedą ar Davidą Bowie. Jo keista išvaizda provokuoja bendraklasių patyčias ir jis kenčia dėl meilės be atsako savo klasės draugei Pakei, ką tik laimėjusiai Panelės „Mėlynieji džinsai“ titulą ir ketinančiai tapti manekene. Tačiau padėtis pasikeičia, kai Valdė tampa roko grupės lyderiu. M. Kinnuneno vaidybinio pilnametražio kino debiutas sužavi nuostabiai pavaizduota to meto atmosfera.

Gruodžio 4 d. – vaidybinis rež. Matti Ijäs filmas „Viskas, ką darom dėl meilės“ (2013).

Skulptorius Vitanenas sužino, kad neseniai mirė jo sūnus Ero. Vitanenas 15 metų nebuvo matęs savo sūnaus – po skyrybų jis ilgai gyveno Prahoje. Grįžęs jis nenorėjo kištis į savo buvusios žmonos ir sūnaus gyvenimą. Bet dabar Vitanenas norėtų sužinoti kai ką daugiau apie savo sūnų. Mėgindamas suprasti, kas per žmogus buvo Ero, Vitanenas imasi detektyvo darbo. Savo nuostabai jis sužino, kad vaikinas buvo apsigyvenęs netoliese, vildamasis susitikti tėvą. Taip pat paaiškėja, kad Ero buvo susidėjęs su ištekėjusia moterimi ir kad iš tiesų tėvas ir sūnus jau buvo susitikę.

Gruodžio 6 d. – vaidybinis rež. Sakari Kirjavainen filmas „Tyla“ (2011).

Antrasis pasaulis karas. Už dešimties kilometrų nuo Suomijos–Rusijos fronto linijos įrengtas evakuacijos centras, kuriame paskutinei kelionei ruošiami žuvusių suomių karių kūnai. Čia dirbti paskiriami du vaikystės draugai: herojiškų idealų kupinas tylenis Eino ir nuolat jį išnaudojantis, apsukrus, aplinkinių simpatijas lengvai pelnantis Antis. Gyventi ir dirbti uždaroje bendruomenėje jauniems vyrams nelengva. Mintis jaukia mirties artumas ir baimė, o grumtynės su žmogiškosiomis silpnybėmis tampa ne ką mažesniu išbandymu nei kautynės fronte. Jų likimai sprendžiami niekieno žemėje, jungiančioje šį ir anapusinį pasaulius, kur spengiančią tylą trikdo mirusiųjų šnabždesiai...

Suomijos kino apdovanojimai „Jussi“ filmui „Tyla“ – geriausias aktorius, geriausia muzika, geriausias garso režisierius, geriausias antraplanis aktorius. Filmas „Tyla“ taip pat buvo nominuotas geriausio filmo, geriausio scenarijaus, geriausio dailininko kategorijose.

Kino dienų rengėjai – LKS ir Suomijos Respublikos ambasada Lietuvoje. Nemokamos Suomijos kino savaitės peržiūros vyks LKS kino salėje visą savaitę, nuo pirmadienio iki penktadienio. Seansų pradžia – 18:00 val.