Naujienų srautas

Kultūra2015.09.08 13:45

Lietuviškai prabilo sėkmingiausio Suomijos vaikų rašytojo M. Kunno kalėdinė istorija

LRT.lt 2015.09.08 13:45

Suomijos dailininkas ir rašytojas Mauri Kunnas yra vadinamas sėkmingiausiu šalies kūrėju vaikams. Jo karjeroje – įspūdingas skaičius apdovanojimų, 40 autorinių knygų, vertimai į daugiau negu 30 užsienio kalbų ir neblėstantis susidomėjimas visame pasaulyje. Lietuvos skaitytojai su šiuo suomių autoriumi susipažino dar 1996 m., kai pasirodė pirmoji knyga lietuvių kalba, o lapkričio pradžioje mažuosius skaitytojus nudžiugino naujas vertimas į lietuvių kalbą – paveikslėlių knyga „Kalėdų senelis ir šamano būgnas“, skelbioama pranešime žiniasklaidai.

Suomijos dailininkas ir rašytojas Mauri Kunnas yra vadinamas sėkmingiausiu šalies kūrėju vaikams. Jo karjeroje – įspūdingas skaičius apdovanojimų, 40 autorinių knygų, vertimai į daugiau negu 30 užsienio kalbų ir neblėstantis susidomėjimas visame pasaulyje. Lietuvos skaitytojai su šiuo suomių autoriumi susipažino dar 1996 m., kai pasirodė pirmoji knyga lietuvių kalba, o lapkričio pradžioje mažuosius skaitytojus nudžiugino naujas vertimas į lietuvių kalbą – paveikslėlių knyga „Kalėdų senelis ir šamano būgnas“, skelbiama pranešime žiniasklaidai.

M. Kunno iliustracijos žavi spalvomis, humoru ir gausiomis detalėmis. Vartant šio autoriaus knygas būtina atkreipti dėmesį į smulkmenas. Visose iliustracijose gausu paslėptų mažų detalių, dailininkas nevengia ir pažaisti bei pajuokauti su skaitytojų tėvais. Anot vieno knygos „Kalėdų senelis ir šamano būgnas“ veikėjo, ši istorija – tai tikri susisukusio vilkelio susiraizgę užsiraitę raizgalai! Į šią kalėdinę pasaką autorius gudriai įpynė detektyvo elementų. Siūloma kiekvienam skaitančiajam būti aktyviu tyrėju: pateikiamas išsamus Kalėdų Senelio bei Senelės, nykštukų, nykštukėlių ir naminių gyvūnų aprašymas, taip pat viso Kalėdų kaimelio žemėlapis. Iliustracijose autorius paliko ir suktų užuominų apie tai, kas šėlioja kaimelyje.

Pirmoji M. Kunno knyga pasirodė 1975 m., o nuo to laiko jis buvo apdovanotas daugiau negu 20 įvairių apdovanojimų ir premijų. 2013 m. už viso gyvenimo pasiekimus jis gavo valstybinį Suomijos apdovanojimą. Dailininkas įkvėpimo semiasi iš senųjų skandinaviškų legendų ir pateikia jas šmaikščiai, originaliai ir šiltai. Todėl ir knygoje „Kalėdų senelis ir šamano būgnas“ veikia patys įvairiausi nykštukai, kurie neatsiejami nuo skandinavų mitologijos.

Taip pat knygoje „Kalėdų senelis ir šamano būgnas“ galima pastebėti M. Kunno pamėgtą detalę – kiekviename puslapyje paslėpti mažus padarėlius. Šįkart tai mažuliai didingais vardais: Gilimas Kalifornija Katzenbergas ir  Henrikas Boris Artūras Plinijus Gauruotasis fon Voras bei dar keli, kurių tik akys smalsiai žvelgia iš tamsesnių pakampių.

Knygoje mažieji skaitytojai sužinos, kad artėjant šventėms ir Kalėdų Senelį gali užpulti sloga ir peršalimas. Žinoma, jis turi daug padėjėjų nykštukų, bet ir jiems reikalinga priežiūra. Taigi artėjant Kalėdų nakčiai, Senelis šniurkščiodamas raudona nosimi bando baigti visus pasiruošimo darbus. Ir kai visa, regis, sekasi puikiai, maišelio dugne randamas pageltęs laiškutis nuo vieno Vaikelio. Jame nupieštas keistas objektas. Kiekvienas pažiūrėjęs mato ką nors kitą – tai tikra mįslė, o laiko ją įminti visai nelikę. Taigi visi nykštukai meistrai savo dirbtuvėse kuria savą žaislą... O tuo tarpu Kalėdų kaimelyje visa pradeda vykti lyg įtempto siužeto romane: vienas po kito įvyksta nelaimingi ir mistiški atsitikimai, ir galbūt sutapimas, bet kaskart prieš nutinkant kokiai nelaimei, pasigirsta BUM BUM BUM! Taigi skaitytojams teks tapti detektyvais ir išsiaiškinti, kas kaltas dėl visos painiavos, baigiančios nukamuoti Kalėdų Senelį.

Šis gausiai iliustruotas, sklandus ir šmaikštus pasakojimas privilios net didžiausią padūkėlį prisėsti ir patyrinėti visko pilną Kalėdų Senelio istoriją. Ir kol vyks „tyrimas“, bus galima ramiai suvalgyti kokį apelsiną ar pažiūrėti, kaip prietemoje blyksi eglutės lempelės.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi