Kultūra

2015.09.08 13:45

Į programos „Pasaulio atmintis“ nacionalinį registrą įtraukiami septyni objektai

BNS 2015.09.08 13:45

Vilniuje trečiadienį keletui Lietuvos įstaigų bus įteikti liudijimai, kad jų saugojamas dokumentinis paveldas įtraukiamas į UNESCO programos „Pasaulio atmintis“ nacionalinį registrą.

Vilniuje trečiadienį keletui Lietuvos įstaigų bus įteikti liudijimai, kad jų saugojamas dokumentinis paveldas įtraukiamas į UNESCO programos „Pasaulio atmintis“ nacionalinį registrą.

Liudijimus gaus trys bibliotekos, Lietuvių literatūros bei tautosakos institutas, Kėdainių kino studija.

„To dokumentinio paveldo saugotojai gaus liudijimą, kad jų objektas įrašytas į registrą. Nacionalinis registras ta proga papildomas septyniais naujais įrašais“, – BNS sakė Lietuvos nacionalinės UNESCO komisijos sekretoriato atstovė Margarita Gaubytė.

Šiemet Nacionalinis komitetas „Pasaulio atmintis“ ir ekspertų grupė atrinko septynis objektus: penki iš jų pripažinti regioninės reikšmės, du – nacionalinės reikšmės dokumentais.

Tarp septynių atrinktųjų – vieninteliai žinomi Kristijono Donelaičio, kurio 300 metų gimimo sukaktis bus minima kitąmet, rankraščiai arba autografai.

„Šie autografai yra pagrindiniai poemos „Metai“ šaltiniai, kuriais remiantis vėliau buvo rengiami grožiniai bei moksliniai jo kūrybos leidimai“, – nurodo komisija.

Registrą taip pat papildys K.Donelaičio „Gromata vieno gaspadoriaus būrams apie ganyklų perdalijimo naudą“ – pirmoji lietuviška didaktinės–šviečiamosios paskirties knygelė, liudijanti Prūsijos žemės ūkio reformą.

Į registrą taip pat įtraukiamas istorijos, teisės, kultūros ir raštijos paminklas – 1566 metais priimto Antrojo Lietuvos Statuto nuorašas bei Jono Rikovijaus giesmynas „Naujos giesmių knygos“, kuris yra svarbus kaip vienas seniausių autentiškų lietuvių kalbos tyrinėjimo šaltinių.

Registre taip pat atsiras viena iš didžiausių Europoje hebrajų kalba Lietuvoje leistų knygų kolekcija – beveik 4 tūkst. vienetų sudarantis rinkinys, atspindintis Lietuvos žydų knygų spausdinimo istoriją.

Į registrą įrašomi ir XIX amžiaus – XX amžiaus pirmosios pusės Lietuvių mokslo draugijos tautosakos rinkiniai bei antroje XX pusėje Kėdainių kino studijos „Mėgėjas“ sukurtų filmų kolekcija.

Į 2005 metais pradėtą kurti nacionalinį registrą „Pasaulio atmintis“ įrašomi Lietuvos valstybei, kultūrai, istorijai svarbūs istoriniai dokumentai, rankraščiai ir knygos, piešiniai ir nuotraukos, žemėlapiai ir brėžiniai, aktai ir deklaracijos, vaizdo ir graso dokumentai – visa tai, kas liudija valstybės ir tautos buvimą.

Pirmuoju į registrą įtrauktu dokumentu tapo Martyno Mažvydo „Katekizmas“. Dabar nacionaliniame registre – 27 nacionalinės ir 29 regioninės reikšmės dokumentinio paveldo objektai.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.