Kultūra

2013.11.15 00:02

Parodos rengėjai: N. Ir R. Krinickai iki šiol nepelnytai primiršti

Jūratė Anilionytė, LRT Televizijos laida „Šiandien“, LRT.lt2013.11.15 00:02

Minint šimtąsias skulptorės Natalijos Luščinaitės-Krinickienės gimimo metines, Kaune atidaryta jos ir vyro, dailininko, grafiko Ramazano Krinicko darbų paroda.

Minint šimtąsias skulptorės Natalijos Luščinaitės-Krinickienės gimimo metines, Kaune atidaryta jos ir vyro, dailininko, grafiko Ramazano Krinicko darbų paroda.

„Į gyvenimą, į žmones“, toks buvo skulptorės N. Luščinaitės-Krinickienės gyvenimo moto. Garsios prieškariu Kauno meno mokyklos auklėtinė mokėsi skulptoriaus Juozo Zikaro studijoje, tačiau sovietmečiu dirbti negalėjo – komisijai sukritikavus jos darbą, prie skulptūros neprisilietė keturis dešimtmečius.

„Jai pasiūlė kurti visiškai kitus personažus, kitaip atrodančius, ji negalėjo šito pakelti ir nutraukė savo visus darbus, net plastiliną visą sunaikino“, – pasakoja Krinickų dukra Aleksandra Orlovienė.

Auginusi gėles ir jomis kone visą Kauno centrą apsodinusi N. Luščinaitė-Krinickienė vėl kurti pradėjo 1979 m. ir, pasak jos dukters, nedirbo tik keturias paskutines gyvenimo dienas. Lietuviškų sakmių ir padavimų persmelktiems darbams vietos viešose erdvėse kol kas neatsirado.

Parodoje „Šimtmečiui praėjus“ prisimenami ir skulptorės vyro, scenografo, grafiko ir tapytojo, Kauno meno mokyklos ir Mstislavo Dobužinskio mokinio R. Krinicko darbai.

„Jis buvo labai plataus akiračio, ir jo kūryba buvo gana reta – grafika, jei apie grafiką kalbėsime, tai sausas tušas, sausas teptukas. Turbūt jis vienintelis dirbo tokia technika“, – sako A. Orlovienė.

Parodos rengėjai teigia, kad Krinickai iki šiol nepelnytai primiršti, tačiau puikiai sutarusi pora yra geras tolerantiškos visuomenės pavyzdys. 

„Labiausiai turbūt matosi per kultūrinę sritį: Krincką mes turime iš totorių, N. Luščinaitę-Krinickienę iš rusų, sentikių pusės – nuostabi pora. Matome gražų rezultatą ir jie turi turėti vietą mūsų kultūroje, juo labiau kad jie nemažai padarė“, – pasakoja parodos rengėja Rasa Jonė Ruibienė.

Paroda Žmuidzinavičiaus kūrinių ir rinkinių muziejuje Kaune veiks iki metų pabaigos.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.