Naujienų srautas

Kultūra2015.09.08 13:45

Mokslas ir menas: parodoje visu grožiu atsiskleidžia fizikos ir tapybos sintezė

Vilniaus galerija „Vartai“ pristato Austrijos menininką Ingą Nussbaumerį. Galerijos erdvėse šalia tapybos darbų – instaliacijos, kurioms sukurti naudojami fizikos dėsniai.

Vilniaus galerija „Vartai“ pristato Austrijos menininką Ingą Nussbaumerį. Galerijos erdvėse šalia tapybos darbų – instaliacijos, kurioms sukurti naudojami fizikos dėsniai.

Ingas Nussbaumeris 30 metų tyrinėja spalvą ir jos suvokimą. Rodos, įprastuose tapybos darbuose galerijoje „Vartai“ menininkas ieško, kaip paveikslus veikia šviesa ir erdvė, kaip nuo to keičiasi paties kūrinio suvokimas, spalvų šešėliai.

I. Nussbaumeris daug eksperimentuoja, skaidydamas šviesos spektrą. Baltos šviesos spindulį jis nukreipia pro trikampius indus, pilnus vandens, ir kuria spalvų instaliaciją. Pasižiūrėjus į ją per dar vieną vandens indą, jau matyti naujos, menininko per eksperimentą sukurtos spalvos.

Naudodamas Niutono dar XVII amžiuje atrastus dėsnius, menininkas plečia mokslininkų atradimus, pritaikydamas juos menui. Ne visus darbus įmanoma nufilmuoti kamera, juos mato tik žmogaus akys.

„Man svarbu jau atrastus fenomenus pritaikyti kaip meno idėjas, todėl didžiulės vandens prizmės, kurios fizikams kažin ar reikalingos moksliniuose tyrimuose, man – labai svarbios. Žmonės patys gali pamatyti, kaip keičiasi spalvų spektrai, kaip paprastos dvispalvės figūros virsta spalvingu darbu arba atvirkščiai“, – aiškino menininkas.

Ingas Nussbaumeris studijavo tapybą ir filosofiją, vėliau, susidomėjęs fizikos dėsnių pritaikymu menui, parašė teorinių veikalų apie tapybą, spalvas ir regimąjį suvokimą. Spalvų skaidymo eksperimentais menininkas papildė žinomas moderniųjų laikų teorijas. Be to, vietoje baltos šviesos išbandęs kitų spalvų spindulius, menininkas yra atradęs naujų spektrų.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi