Kultūra

2015.09.08 13:45

Artėjant Vėlinėms prisimenamos Ilgės

ELTA 2015.09.08 13:45

Antradienį Vilniaus Kirtimų kultūros centre folkloro ansambliai minėjo Ilges – ikikrikščioniško laikotarpio mirusiųjų pagerbimo šventę.

Antradienį Vilniaus Kirtimų kultūros centre folkloro ansambliai minėjo Ilges – ikikrikščioniško laikotarpio mirusiųjų pagerbimo šventę.

Jau trečius metus Vilniaus Kirtimų kultūros centre susiburiantys folkloro ansambliai „Srauna“, „Raskila“, „Mindrė“, „Rasoda“, „Želmuo“ dainavo įvairių regionų ir laikotarpių mirties tematikos liaudies dainas.

Renginio organizatoriai teigė nesiekiantys atkurti senųjų Ilgių papročių, liaudies dainos ir pašnekesiai jiems yra kaip galimybė susikaupti, pasiruošti Vėlinių šventei. „Svarbus buvo ir noras pasipriešinti taip sparčiai plintančiai amerikietiškai Helovino tradicijai“, – pridūrė viena organizatorių Toma Grašytė.

Ilgės – mirusiesiems pagerbti skirta senovės lietuvių rudens šventė. Švęstos kapinėse ir namuose spalio pabaigoje – lapkričio pradžioje, nuėmus derlių. Būdavo kepama mirusiesiems arba elgetoms skirta duona, aukojami gyvuliai, paukščiai, vaišinamasi jų virta ar kepta mėsa, grojama, dainuojama, žaidžiama. Mirusiųjų vėlėms po stalais, suolais, į namo kampus būdavo numetama maisto, nuliejama gėrimo arba užkasamos vaišių liekanos.

Įsigalėjus krikščionybei, Ilges pakeitė Vėlinės. Šiaurės rytų Lietuvoje, Latvijoje ir Baltarusijoje paprotys ant kapų palikti valgio ir gėrimo buvo gyvas iki XIX-XX amžiaus.