Kultūra

2015.09.08 13:45

„Scanoramos“ organizatorė G. Arlickaitė: sunervina, kai paklausia, kas naujo

ELTA2015.09.08 13:45

Vienuoliktąjį kartą organizuojamas Europos kino forumas „Scanorama“ lapkričio 7–17 dienomis žiūrovus kvies susipažinti su moderniausiomis kontinento kino tendencijomis.

Vienuoliktąjį kartą organizuojamas Europos kino forumas „Scanorama“ lapkričio 7–17 dienomis žiūrovus kvies susipažinti su moderniausiomis kontinento kino tendencijomis.

Festivalyje – viena kitą papildančios pagrindinės programos, konkurso programa, specialūs seansai, lietuviško kino premjeros bei kino industrijos forumas.

Pasak organizatorės Gražinos Arlickaitės, 11-ąjį kartą rengiamas kino forumas turėjo dešimtmetį apgalvoti, kokios „Scanoramos“ nori žiūrovai, kokia ji yra bei kokia galėtų ir turėtų būti.

„Visada susierzinu paklausta, kas šiemet festivalyje naujo. Atsakymas gali būti tik vienas – naujo yra tiek, kiek naujo yra kine – kiek filmų yra sukurta, kiek jų gali atkeliauti, kokie jie, kiek jie kalba naujai, giliai, novatoriškai ar tradiciškai“, – teigė G. Arlickaitė.

Organizatorės teigimu, nuo pat pradžių festivalis siekė atspindėti tai, kas vyksta kine, nes tai kas įvyko - pasirodęs filmas – jau yra tik rezultatas. Pasak jos, „Scanorama“ nori parodyti įdomią Europos geografiją bei dar įdomesnes jos kultūros tradicijas.

„Pradėjome nuo šiaurės ir plėtėmės natūraliai – kalbėjo organizatorė – Vis dažniau tos geografinės ribos yra nutrinamos, kur vyksta veiksmas, jau nebėra svarbu. Temų universalumas vienija daugelio Europos šalių kinematografijas“.

Festivalio specialiųjų seansų programa šiemet skirta parodyti Europos ir kitų žemynų kino bendradarbiavimui – daugelis kūrėjų prisideda prie kitų kontinentų kino projektų, plinta europietiškos vertybės ir technologijos.

Festivalio programose – daugybė garsių vardų, kuriais didžiuojasi Europa. Programos „Kertant Europą“ ir „Naujienos iš Šiaurės“ pateiks tiek jau ne kartą renginyje dalyvavusių kūrėjų darbus, tiek ir pristatys iki šiol neregėtus režisierius. 35-ių milimetrų juostoms į užmarštį nugrimzti neleis festivalio klasikos programa.

Speciali renginio programa, kaip ir kasmet, pristatys įsimintinas kino asmenybes. Šiemet tai prancūzas Robertas Bressonas ir britas Nicolas Roegas.

Pamatinis festivalio rėmas priklauso Skandinavijos kinui – šio regiono filmais bus atidaromas ir uždaromas festivalis.

Vienintelėje „Scanoramos“ konkurso programoje „Naujasis Baltijos kinas“ varžysis jauni kūrėjai iš Lietuvos, Latvijos ir Estijos. Kvalifikuota konkurso žiuri, vadovaujama lenkų režisieriaus Kšištofo Zanusio, rinks tiek geriausią Baltijos šalių režisierių, tiek ir geriausiąjį lietuvį.

Festivalyje bus pristatytos keturios naujų lietuviškų trumpametražių filmų premjeros.

„Scanoramos“ svečių koordinatorius Egidijus Mardosas atskleidė, jog šiemet į Vilnių atvyks ir savo kūrybos paslaptimis dalysis daug žymių režisierių, tarp jų serbas Goranas Paskaljevičius, gausi islandų delegacija, svečiai iš Rusijos Natalija Merkulova, Aleksėjus Čupovas ir kiti.

Festivalio organizatoriai renginio pristatyme taip pat įvardijo savo šiųmetinius programos favoritus. Tai filmas „Trys interpretacijos pratimai“, kuriame nufilmuota medžiaga, mokanti kaip aktoriams elgtis prieš kamerą, olandų juodoji komedija „Borgmanas“, homoseksualų gyvenimą Rusijoje analizuojanti juosta „Nepažįstamasis prie ežero“, eutanazijos problematiką nagrinėjantis italų filmas „Miegantis grožis“, buvusius genocido vykdytojus vaizduojantis „Žudymo aktas“, filmas „Aš, aš pats ir mano mama“.

Europos šalių kino forumas „Scanorama“ po renginių Vilniuje persikels į Kauną, Klaipėdą ir Šiaulius.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.