Kultūra

2015.09.08 13:45

Krokuva paskelbta UNESCO literatūros miestu

ELTA2015.09.08 13:45

Lenkijos miesto Krokuvos literatūrinis gyvenimas įvertintas žymios organizacijos pripažinimu – miestas paskelbtas UNESCO literatūros miestu.

Lenkijos miesto Krokuvos literatūrinis gyvenimas įvertintas žymios organizacijos pripažinimu – miestas paskelbtas UNESCO literatūros miestu.

Krokuva šio pripažinimo siekė tris metus – 2011 metais buvo pateikta oficiali paraiška, kurią parėmė per 150 rašytojų, tarp jų ir Nobelio premijos laureatai – Orhanas Pamukas, Mario Vargas Llosa, Herta Mueller ir kiti rašytojai.

Krokuva yra pirmasis miestas iš Rytų ir Vidurio Europos, gavęs šį pripažinimą. Iki tol šį vardą pelnę Edinburgas, Melburnas, Dublinas, Reikjavikas, Ijova ir Norvičas.

Krokuvoje buvo išleista pirmoji knyga Lenkijoje, daugelis rašytojų ir poetų miestą vadina savo namais. Nobelio premijos laureatams Wislawai Szymborskai bei Czeslawui Miloszui šis miestas buvo labai artimas.

Šiuo metu Krokuvos Jogailos universitete veikia specialus UNESCO departamentas vertimams ir tarptautiniams ryšiams. Mieste taip pat vyksta du kasmetiniai literatūros festivaliai, teikiamas „Transatlantiko“ literatūros prizas.

UNESCO literatūros miesto įvertinimas įsteigtas 2004 metais. Ši pripažinimą gauna miestai, kuriose vystoma kokybiška leidyba, aktyvios literatūros studijos, vyksta literatūros festivaliai ir kiti renginiai, egzistuoja išvystytas bibliotekų tinklas, svarbų vaidmenį vaidina poezija bei drama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt