Kultūra

2015.09.08 13:45

Menininkė pristato kalendorių, kurio lapeliai yra dėlionės dalis

Monika Petrulienė, LRT Televizijos laida „Šiandien“, LRT.lt2015.09.08 13:45

Tekstilės meno galerija „Artifeks“ Vilniuje pristato neįprastą kūrinį – sieninį kalendorių, kurio kiekvienas lapelis iš tikrųjų yra dėlionės dalis.

Tekstilės meno galerija „Artifeks“ Vilniuje pristato neįprastą kūrinį – sieninį kalendorių, kurio kiekvienas lapelis iš tikrųjų yra dėlionės dalis.

Kitų metų kalendoriuje pavadinimu „Severija“ yra 12 dėlionių. Kiekvieną mėnesį ant sienos galima suklijuoti po vieną fotografo Modesto Ežerskio nuotrauką. Jose užfiksuoti tekstilininkės Severijos Inčirauskaitės-Kriaunevičienės darbai. Toks neįprastas, kadais kaimo buityje buvęs populiarus kalendoriaus formatas iš tikrųjų yra menininkės kūrybą pristatantis albumas. Tekstilininkė S. Inčirauskaitė-Kriaunevičienė pastarąjį dešimtmetį žinoma kaip metalo siuvinėtoja.

„Iš pat pradžių buvo aišku, kad tai nebus kažkokia standartinė knyga ar albumas, norėjosi padaryti įdomesnį variantą. Diskutavome ir pavyko padaryti tokį netipinį variantą –  tai yra sieninio plėšomo kalendoriaus tipo katalogas“, – aiškina menininkė.

Neįprasto albumo dizainerė Agnė Dautartaitė-Krutulė ir tekstilininkė kalendoriaus formą pasirinko, nes ji moterims primena kaimo trobą. Pasak S. Inčirauskaitės-Kriaunevičienės, jos kūrybos objektais taip pat dažniausiai tapdavo sodybose rasti daiktai – laistytuvai, kibirai, ar skardinės. Trindama ribas tarp kasdienio kičo ir aukštojo meno, tekstilininkė metalą siuvinėjo kryželiu. Tačiau menininkė juokauja, kad tam, kas siuvinėja, neišvengiamai ateina laikas ir ardyti.

„Šita paroda labai puikiai atspindi dabartinę mano būseną – tai yra lyg ir kažkokio etapo pabaiga, atrodytų, kad aš tiek pritiražavau tų meno kūrinių, kad toliau tęsti nekyla rankos“, – teigia S. Inčirauskaitė-Kriaunevičienė.

Tekstilės galerijoje „Artifeks“ Vilniuje svarbiausiais pasirinkti ne realūs meno darbai, o laikas ir ardymas. Šiandien daugiausiai dėmesio skirianti studentams Vilniaus dailės akademijoje ir darbui galerijoje, menininkė parodai pateikė ir filmą, kuriame užfiksuota, kaip ardo vieną iš savo darbų – siuvinį ant sienos. Balta siena, pasak menininkės, yra jos naujo etapo pradžia.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.