Kultūra

2015.09.08 13:45

Nacionalinėje filharmonijoje esantiems vargonams – 50 metų

Nacionalinė filharmonija mini savo vargonų penkiasdešimtmetį. Pirmieji vargonai pagrindinėje Lietuvos koncertų salėje atsirado po Antrojo pasaulinio karo, kai iš vienos uždarytos Vilniaus bažnyčios buvo perkelti dviejų klaviatūrų, pneumatiniai vargonai. Tačiau vėliau buvo nuspręsta Didžiojoje salėje pastatyti naujus vargonus.

Nacionalinė filharmonija mini savo vargonų penkiasdešimtmetį. Pirmieji vargonai pagrindinėje Lietuvos koncertų salėje atsirado po Antrojo pasaulinio karo, kai iš vienos uždarytos Vilniaus bažnyčios buvo perkelti dviejų klaviatūrų, pneumatiniai vargonai. Tačiau vėliau buvo nuspręsta  Didžiojoje salėje pastatyti naujus vargonus.

Lietuvoje yra apie 500 vargonų, kurių seniausieji – iš XVII amžiaus pabaigos. Apie penktadalį visų vargonų Lietuvoje sudaro XX-jo amžiaus pastatyti instrumentai, tarp kurių – ir Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje stovintys vargonai.

Naujuosius filharmonijai neobarokinio stiliaus vargonus sumeistravo ilgametėmis tradicijomis pasižyminti garsi vokiečių vargondirbių įmonė, „Alexander Shuke“. Tuomet 1963 vargonų atidarymo koncertuose grojo lietuvių vargonavimo mokyklos įkūrėjas Leopoldas Digrys.