Naujienų srautas

Kultūra2015.09.08 13:45

Eufonijos virtuozė iš Japonijos kartu su sužadėtiniu žada įspūdingą pasirodymą

LRT.lt 2015.09.08 13:45

Lietuvoje lapkričio mėnesį lankysis du garsūs eufonijos atlikėjai – tai Stevenas Meadas ir Misa Akahoshi. Kartu su Valstybiniu pučiamųjų instrumentų orkestro „Trimitas“ lapkričio mėnesį jie surengs išskirtinį pasirodymą Vilniaus publikai.

Lietuvoje lapkričio mėnesį lankysis du garsūs eufonijos atlikėjai – tai Stevenas Meadas ir Misa Akahoshi. Kartu su Valstybiniu pučiamųjų instrumentų orkestro „Trimitas“ lapkričio mėnesį jie surengs išskirtinį pasirodymą Vilniaus publikai.

Pirmasis muzikantas – gerai pūtikams pažįstamas, nuolatinis „Fanfarinių savaičių“ Trakuose mokytojas ir solistas – S. Meadas. Jis su Valstybiniu pučiamųjų instrumentų orkestru „Trimitas“ prieš metus koncertavo Šv. Kotrynos bažnyčioje ir iš karto sužavėjo publiką. Niekas nesitikėjo, kad su tokiu, berods, sunkiai įpučiamu instrumentu galima taip techniškai groti. Kita šio muzikanto ir jo instrumento ypatybė – darnus sąskambis, kuris, nusileidęs nuo bažnyčios skliautų, virpino klausytojų sielas, poetiškai rašoma pranešime spaudai.

Kaip tikina pats atlikėjas Stevenas Meadas, dirbti su orkestru „Trimitas“ – vienas malonumas.

„Mano prisiminimai apie paskutinį koncertą su orkestru „Trimitas“ – patys geriausi. Orkestras grojo labai gerai. Bažnyčia, kurioje koncertavome, buvo pilnutėlė ir koncertas išties pavyko. Džiaugiausi ir pačiomis repeticijomis. Orkestras nuolat pulsavo gera dvasia – jaučiau, kad muzikantai labai susikaupę“, – gerų žodžių negailėjo muzikantas.

Paklaustas, ką naujo publikai kartu su „Trimitu“ parengė šįkart, jis žadėjo įsimintiną pasirodymą kartu su savo sužadėtine Misa Akahoshi.

„Koncerte su „Trimitu“ mes atliksime naujus, įdomius kūrinius. Keletą duetų aš atliksiu kartu su labai talentinga atlikėja, savo sužadėtine Misa Akahoshi. Kaip visada, noriu parodyti skirtingus gražiausių dalykų aspektus. Man patinka lyrikos grožis, kartu džiugina ir virtuoziškumas bei muzikinė nuojauta. Muzikinę kalbą galima perteikti nuostabiu instrumentu – eufonija. Jis klasikinės muzikos kūrėjų buvo visiškai užmirštas. Kas išgirsta eufonijos garsą pirmą kartą, labai nustemba, kodėl niekada jos negirdėjo iki šiol – jos žavingas ir charizmatiškas skambesys ilgam išlieka atmintyje. Esu dėkingas maestro Ugniui Vaiginiui, kad mane pakvietė vėl koncertuoti su „Trimitu“, – kalbėjo S. Mead`as.

Misa Akahoshi gimė 1985-ųjų spalį Kumamoto mieste Kyushu saloje, Japonijoje. Groti fortepijonu pradėjo nuo 4 metų amžiaus, o nuo 9 metų ėmė mokytis pūsti eufoniją. M. Akahoshi biografijoje mažai asmeniškumų, tėra tik datos, ką baigė ir ką kur laimėjo, o tokių jos biografijoje nemažai: net 25 kartus buvo Kyushu salos vidurinės mokyklos muzikos konkurse pagrindinio prizo nugalėtoja, jaunųjų solistų parade Liuksemburge Europos konkurso aukso medalio laimėtoja, VII Jeju tarptautinio konkurso variniams ir mušamiesiems III premijos laureatė. Misa studijavo Tokijo College of Music, vėliau mokėsi Paryžiaus konservatorijoje pas geriausius varinių pučiamųjų dėstytojus. Grojimas eufonija užima svarbią vietą jos gyvenime, o kūrybinė dvasia ir talentas visada žavi klausytojus. M. Akahoshi dalyvavo daugelyje konkursų ir festivalių, vienas iš jų buvo vasarą Trakuose „Fanfarinėje savaitėje“, kur ji pasirodė kartu su savo sužadėtiniu Stevenu Meadu.

Kaip pati pasakojo, eufonija pradėjo groti vos sulaukusi devynerių: Lietuvoje neįprastą instrumentą pasirinko įkvėpta sesers pavyzdžio.

„Japonijoje mokykloje mokiniai nuo devynerių metų gali pasirinkti, kokiais muzikos instrumentais nori groti. Pasirinkau varinių pučiamųjų instrumentų orkestro klubą. Mano sesuo ten taip pat grojo eufonija. <...> Šį instrumentą pasirinko todėl, kad jis groja daug daugiau melodingos muzikos. Vis dėlto muzikantas turi būti įvaldęs grojimo techniką, kuri ypač reikalinga grojant varinių pučiamųjų orkestre.

Lietuvoje ne itin žinomas pučiamasis instrumentas eufonija, muzikės teigimu, Japonijoje gan populiarus, ypač tarp mergaičių.

„Japonijoje yra daugiau mergaičių eufonisčių, nei berniukų. Daugiausia eufonijomis pradeda groti mokyklos orkestruose, o berniukai tuo tarpu renkasi sporto klubus“, – šypsojosi atlikėja.

Pažintis su dabartiniu sužadėtiniu Steven‘u Mead`u, anot muzikantės, pakeitė ir jos gyvenimą, ir muziką.

„Susipažinome su Stevenu tik prieš vienerius metus Jeju Tarptautiniame Brass konkurse Korėjoje. Aš šiame konkurse grojau, o Steven‘as buvo žiuri komisijoje. Truputį pasikalbėjome – bet labai mažai. Vėliau, kovo mėnesį, susitikome „Tubamania“ festivalyje Tailande. Tai ir buvo mūsų draugystės pradžia. Į Jungtinę Karalystę aš atvykau š. m. liepos gale. Kartu vykdome labai daug muzikinių projektų. <...> Koncertavome Estijoje, Prancūzijoje, Lietuvoje – Trakų „Fanfarinėje savaitėje“. Laimei, galiu visur su juo būti. Pasikeitė ir mano gyvenimas, ir mano muzika – tapo laimingesni“, – pasakojo talentinga japonė.

Misa Akahoshi – sparčiai kylanti eufonijos žvaigždė. Ji laikoma viena geriausių šio instrumento atlikėjų Japonijoje. M. Akahoshi, savo kūrybiniais projektais pelniusi tarptautinį pripažinimą, muzikos pasaulyje dar vadinama Ryto Žvaigžde.

Misa Akahoshi, Steveno Meado ir Valstybiniu pučiamųjų instrumentų orkestro „Trimitas“ koncertas įvyks lapkričio 17 dieną, 19 val. Lietuvos nacionalinės filharmonijos Didžiojoje salėje, Aušros Vartų gatvėje 5.

Solistai – Steven Mead ir Misa Akahoshi (eufonija).

Orkestras „Trimitas“, vyr. dirigentas Ugnius Vaiginis.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi