Kultūra

2013.09.28 11:50

Kauno kameriniame teatre – F. Zellerio „Tiesos“ premjera

ELTA2013.09.28 11:50

Naujojo sezono premjerai Kauno kamerinis teatras pasirinko šiuolaikinio prancūzų autoriaus Floriano Zellerio 2 dalių psichologinę komediją „Tiesa“. Tai – pilna elegantiško humoro, grakščių sąmojų ir nenuspėjamų siužeto vingių komedija.

Naujojo sezono premjerai Kauno kamerinis teatras pasirinko šiuolaikinio prancūzų autoriaus Floriano Zellerio 2 dalių psichologinę komediją „Tiesa“. Tai – pilna elegantiško humoro, grakščių sąmojų ir nenuspėjamų siužeto vingių komedija.

„Jeigu žmonės staiga nustotų vieni kitiems meluoti, žemėje neliktų susituokusių porų“, – teigia šios žaismingos istorijos herojai.

Spektaklio režisierius Stanislovas Rubinovas, dailininkas Sergejus Bocullo, vaidina Aleksandras Rubinovas, Eugenija Bendoriūtė, Marcelė Zikaraitė, Egidijus Tamošiūnas. Kūrėjai viliasi, jog jų darbą puikiai įvertins žiūrovai.

„Tiesa“ pasakoja apie dviejų sutuoktinių porų santykius, įstrigusius meilės keturkampyje. Dvi šiuolaikinės šeimos, kurių bendravimas susipina į draugystės, meilės, ištikimybės ir išdavystės kamuolį, mėgina išpainioti savo kasdienybės rezginį, ieškodamos tiesos. Tačiau kas yra tiesa, kam ji reikalinga, ką ji suteikia? Juk dažnai ji yra skaudi ir žeidžianti, o meluojama tam, kad neskaudėtų.

„Melas yra yda tik tuomet, kai jis kuria blogį. Tai – dorybė, kai kuria gėrį. Būkite dorybingi. Meluokite velniškai – ne atsargiai, ne retkarčiais, bet įžūliai ir nuolat. Meluokite, ponai, kada nors aš jums atsidėkosiu tuo pačiu“, – teigė didysis mąstytojas Volteras. Šią klasiko mintį F. Zelleris pasirinko savo naujos pjesės moto.

Pjesės herojai – XXI amžiaus žmonės, kuriems būdingos visos laikmečio silpnybės – noras gyventi maloniai, patogiai, neskausmingai. Jie nemėgsta pralaimėti, pripratę gauti, turėti, mėgautis. Trokšta būti saugūs, o tiesa visada apnuogina. Jie bėga nuo tiesos, ir tuo pačiu natūraliai jos siekia.

Spektaklio kūrėjai teigia, jog pjesės autorius meistriškai laviruoja melo bei tiesos labirinte, tai vesdamas savo personažus paskui tiesą, kaip vertingą masalą, tai vėl atitraukdamas jų dėmesį saldžiu melo desertu. Jo sukurtos intrigos ir situacijos prikausto dėmesį nuo pat pradžių, o šmaikštūs ir elegantiški dialogai tokie gyvi, kad leidžia aktoriams sužaisti spektaklį lyg smagią partiją, kurioje improvizuota intonacija gali pakreipti mintį kaskart kita linkme, sukurti kitą santykį bei kitą tiesą.

F. Zeleris (g. 1979 m.) – jaunas prancūzų romanistas ir dramaturgas laikomas vienu populiariausių autorių šalyje. Literatūros karjerą jis pradėjo romanu „Dirbtinis sniegas“ ir 2002 m. gavo Hachette fondo premiją. Už savo trečiąjį romaną „Susižavėjimas blogiu“ 2004 m. pelnė „Prix Interallié“. Jo darbai išversti į keliolika kalbų, o pjesės sėkmingai statomos Prancūzijoje bei užsienyje. Tačiau iki šiol nė viena šio rašytojo pjesė Lietuvoje nebuvo išvydusi teatro scenos.