Kultūra

2015.09.08 13:45

Ermitažas išsiplėtė į buvusias ministerijų patalpas

Monika Petrulienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2015.09.08 13:45

Vienas didžiausių pasaulio muziejų – Sankt Peterburgo Ermitažas – plečiasi. Muziejus rengiasi atidaryti didžiules parodų sales šalia Žiemos rūmų esančiame pastate.

Vienas didžiausių pasaulio muziejų – Sankt Peterburgo Ermitažas – plečiasi. Muziejus rengiasi atidaryti didžiules parodų sales šalia Žiemos rūmų esančiame pastate.

Pastatas Ermitažo rūmų aikštėje prieš du šimtus metų pastatytas imperijos ministerijoms. Tai vienas iš architekto Carlo Rossi šedevrų. Arka jungianti du korpusus skirta Rusijos pergalei prieš Napoleono armiją. Pastato fasadas ir šiandien – ilgiausias Europoje. Po bolševikų revoliucijos Leninas čia pasirašė įsaką dėl Rusijos bankų nacionalizavimo. Pastate, dar vadinamame „Glavnyj štab“, ir šiandien yra įsikūrusios Rusijos krašto apsaugos įstaigos. Tačiau dalį komplekso nuspręsta patikėti Ermitažui.

Didžiulio pastato rytinėje dalyje, kur caro laikais buvo įsikūrusios užsienio reikalų ir finansų ministerijos, šiandien kuriasi Ermitažo muziejaus padalinys. Čia bus eksponuojama 19–20 amžiaus dailė, taip pat šiuolaikinio meno ekspozicijos.

Ermitažui atitekęs Rytinis korpusas – tris kartus didesnis už vakarinį. Jo restauracija kainavo apie 600 mln. litų. Neišvengta skandalų – dar šiemet tirta, kur dingo 5 mln. litų siekianti suma. Tačiau jau kitąmet čia pradės veikti muziejus su nuolatinėmis ir laikinomis ekspozicijomis.

Nuspręsta, kad 19 amžiaus pastate bus eksponuojamas to paties amžiaus menas: dailė, porceliano kolekcija, apdovanojimai ir Faberge rinkinys.

Atskiros salės bus skirtos impresionizmui: čia planuojama rodyti ir per Antrąjį pasaulinį karą iš kitų šalių muziejų, daugiausiai Vokietijos, pagrobtus kūrinius.

Atskiras padalinys pastate skirtas šiuolaikiniam menui. Viena iš jau vykstančių parodų – savaitgalį atidaryta Jurgio Mačiūno bei Jono Meko Fluxus ekspozicija.

Perdengus vieną iš vidinių kiemų įrengta koncertų salė. Joje Fluxus tema jau improvizavo saksofonininkas Petras Vyšniauskas ir gitaristas Vladimiras Kaplanas.

Visas kompleksas Sankt Peterburge pradės veikti po metų, kai bus švenčiamas Ermitažo muziejaus 250 metų jubiliejus.