Kultūra

2015.09.08 13:45

Fotografijų albumas pasakoja apie greitą Kauno architektūros tempą

Jūratė Anilionytė, LRT Televizijos laida „Šiandien“, LRT.lt2015.09.08 13:45

Kaune vykstančiame architektūros festivalyje pristatytas pirmasis fotografijų albumas apie tarpukario Kauno architektūrą. Autorės apgailestauja, kad dėl prastos būklės kelių vertingų pastatų nuotraukos į albumą nepateko.

Kaune vykstančiame architektūros festivalyje pristatytas pirmasis fotografijų albumas apie tarpukario Kauno architektūrą. Autorės apgailestauja, kad dėl prastos būklės kelių vertingų pastatų nuotraukos į albumą nepateko.

Albume – apie devynios dešimtys gyvenamųjų namų, vilų, komercinių, administracinių pastatų nuotraukų ir jų istorijos. Asta Prikockienė, viena iš albumo autorių, sako, labiausiai ją stebina tarpukario Kauno, tuomet laikinosios sostinės, gyvenimo tempas – per dvidešimt metų mieste pastatyta daugiau kaip 10 tūkstančių pastatų. Jų istorijas, išplanavimą albume aprašiusi Jolita Kančienė teigia, kad tarpukario pastatų architektūra nėra vienoda.

„Kaune kūrė ir carinės imperijos laikų architektai, išsilavinę Rusijoje, po to Kauno universiteto ir įvairiose Europos šalyse besimokantys, taigi buvo suvežta daugybė idėjų iš visų kraštų“, – teigia J. Kančienė.

Albumo autorės išrinko charakteringiausius laikinosios sostinės pastatus. Keli, itin vertingi, bet apleisti ir neprižiūrimi į jį nepateko. Dėl prastos pastatų būklės atsisakyta ir ketinimų leisti spalvotų fotografijų albumą – Gintaro Česonio darytos nuotraukos nespalvotas.

„Matosi, kad tie pastatai iš tikrųjų buvo ir dar tebėra tikrai vertingi ir tikrai reikalingi, jų dabartinė būklė yra labai nekokia“, – tvirtina viena iš albumo autorių A. Prikockienė.

Lietuvos ambasadorius prie UNESCO Arūnas Gelūnas yra sakęs, kad tarpukario architektūra Kaune verta būti Kultūros vertybių sąraše. Kultūros Paveldo departamento vadovė teigia, kad tarpukario pastatus turėtų tvarkyti patys savininkai, be to, lėšų reikėtų ieškoti Europos Sąjungos fonduose.

„Yra numatyta galimybė, dėl kurios dar yra tariamasi Vyriausybės lygmenyje, tarp ministrų, kad būtų galima paremti ir privačioje nuosavybėje esančius architektūros paveldo objektus“, – sako Kultūros paveldo departamento direktorė Diana Varnaitė.

Albumą lydi ir Kauno „Žalgirio“ arenoje atidaryti paroda, kurioje – garsiausi tarpukario pastatai.