Kultūra

2013.09.19 10:36

J. Mekas leidybai ruošia savo dienoraščius

Šarūnas Bulota, 15min.lt2013.09.19 10:36

Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) menų galerija „101“ nesutalpino visų norinčių pabendrauti su tikra avangardinio kino legenda Jonu Meku. Vienas garsiausių lietuvių išeivijos menininkų VDU lankėsi po 16 metų pertraukos.

Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) menų galerija „101“ nesutalpino visų norinčių pabendrauti su tikra avangardinio kino legenda Jonu Meku. Vienas garsiausių lietuvių išeivijos menininkų VDU lankėsi po 16 metų pertraukos.

Šiemet 91-ąjį gimtadienį švęsiantis filmų kūrėjas ir poetas į galeriją „101“ įžengė žvaliai ir spinduliuodamas gera nuotaika. Menininkas į Kauną atvyko iš Vilniaus, kuriame ryte dar spėjo nufilmuoti Vilnelę, „nes viskas buvo taip, kaip ir turėjo būti. Aš įėjau į tai“.

Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas šiuo metu leidybai ruošia savo dienoraščius.

J. Mekas su humoru atsakinėjo į studentų klausimus. Jis prisipažino, kad jam sunku kalbėti apie meną, kūrybą, nes nėra aiškios ribos, kuri skirtų meną nuo ne meno. Apie realius ir nerealius dalykus filmininkas sakė: „Kas yra – yra, o ko nėra – nėra. Kūryba irgi yra realybė, nes ji yra.“

Kūrėjas  teigė, kad jei Lietuvoje jis yra geriau žinomas kaip poetas, tai tik todėl, kad žmonės neturi daug galimybių pamatyti jo filmus. „Japonijoje ar Prancūzijoje mano filmai geriau žinomi“, – tvirtino kino legenda.

Susitikimas su Jonu Meku

„Ką reikia nuveikti, kad į tokį susitikimą kaip šiandien susirinktų pilna salė? Kitas klausimas“, – pakartojęs užduotą klausimą atsakė J.Mekas, sukeldamas susirinkusiųjų juoką.

Paklaustas, ar labai pasikeitė VDU, nuo paskutinio apsilankymo, menininkas atsakė: „Ar daug pasikeitimų po 16 metų? Lietus tas pats. Žingsniai girdisi ne per garsiai, nes šlapia. Bent jau lietus nepasikeitė. O gal chemiškai ir pasikeitęs yra, nes kasdien nuodijame žemę“.

Garbaus amžiaus vyras tikino nežinantis, kokį norą norėtų išpildyti, jei turėtų tokią galimybę. „Niekada negalvojau apie tai. Gyvenu vieną minutę po kitos. Bet tai irgi gera tema: kas yra noras? Būtinai apie tai pagalvosiu“, – pažadėjo J. Mekas.

Vienas klausytojų paklausė, ką dabar filmų kūrėjas filmuoja. „Aš nefilmuoju jau dvidešimt metų. Naudoju video kameras. Dabar videografuoju. Nežinau, ką videografuosiu iki to momento, kai suprantu, kad turiu tai videografuoti, kad tai vyksta. To nepasirenku, viskas vyksta ne racionaliai, o iracionaliai“, – aiškino menininkas.

Po apie valandą trukusio susitikimo vienas „Fluxus“ meno pradininkų Jonas Mekas nuvyko į kultūros inkubatorių „Fluxus ministerija“, kurioje susitiko su joje įsikūrusiais menininkais, aplankė jų kūrybos studijas. J. Mekas taip pat atidarė šviesaus atminimo fotografo Audriaus Naujokaičio parodą „Orvidų sodyba“.

Naujausi