Kultūra

2015.09.08 13:45

Dailininkas P. Gailius: „Svarbiausia – gyvenimas“

Monika Petrulienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2015.09.08 13:45

Vilniaus galerijoje „Kunstkamera“ – paroda, specialiai atvežta iš Paryžiaus. Galerija supažindina su ankstyvąja išeivijos dailininko Prano Gailiaus kūryba.

Vilniaus galerijoje „Kunstkamera“ – paroda, specialiai atvežta iš Paryžiaus. Galerija supažindina su ankstyvąja išeivijos dailininko Prano Gailiaus kūryba.

Dailininkas P. Gailius iš Lietuvos pasitraukė būdamas 16-os ir dailės pradėjo mokytis jau emigracijoje. Paryžiuje jis pateko į dailininko Fernand`o Leger globą, žavėjosi P. Cezzane`u, El Grecu, tačiau tikina, kad vienas ryškiausių jo kūrybos bruožų – lietuviškumas.

„Man atrodo, kad mano mene lietuviškumo, žemaitiškumo, liaudies meno mano darbuose yra“, – įsitikinęs dailininkas P. Gailius.

Galerijoje „Kunstkamera“ eksponuojami darbai, sukurti 5–6 dešimtmečiuose. Palyginti yra ir keli vėliau sukurti paveikslai.

Dailininkas sako, kad jo manymu, kiekvieno kūrėjo pradžia yra vienas svarbiausių gyvenimo tarpsnių.

„Mano susitikimas su F. Leger buvo neparastai svarbus. Jis suformavo mano galvoseną. Man atrodo, kad galvosena yra svarbi, bet – ne svarbiausia. Svarbiausia yra gyvenimas. [...] Yra įtaka, kurią išsinuomoji, ir yra įtaka, kurią randi, kuri tau priklauso. Didelio dailininko darbe yra dalių, kurios priklauso ateičiai, bet kad tos ateities galėtum gauti, reikia būti tikram. Didžioji dalis [dailininkų] išsinuomoja“, – kalba dailininkas.

Lietuvoje jau yra išleistas P. Gailiaus darbų katalogas, bet jame nėra ankstyvųjų darbų. Juos menotyrininkė Simona Makselienė surinko iš dailininko dirbtuvės, kolekcininkų specialiai parodai Vilniuje.

Ekspozicija „Pradžios pradžia“ veiks iki spalio.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.