Naujienų srautas

Kultūra2019.02.28 23:33

Venecijos bienalėje 240 kartų bus atlikta Lietuvos menininkių opera „Saulė ir jūra“

Gegužės mėnesį prasidės vienas svarbiausių šiuolaikinio meno renginių – Venecijos bienalė. Lietuvai bienalėje atstovaus 3 menininkių projektas – Linos Lapelytės, Vaivos Grainytės ir Rugilės Barzdžiukaitės opera-performansas „Saulė ir jūra“.

Kompozitorės Linos Lapelytės, libreto autorės Vaivos Grainytės ir režisierės Rugilės Barzdžiukaitės operos „Saulė ir jūra“ premjera įvyko 2017 m. Ji sumanyta taip, kad žiūrovai operos atlikėjus, įsitaisiusius paplūdimyje, stebi iš viršaus. Per premjerą opera buvo vaidinama ant Nacionalinės dailės galerijos laiptų, ketvirtadienį veiksmui pasirinkti „Mo“ muziejaus laiptai.

Šis kūrinys gegužę bus pristatytas Venecijos bienalėje, Lietuvos paviljone. Venecijoje opera bus vaidinama natūralioje erdvėje, kuri taip pat suteikia galimybę veiksmą stebėti iš viršaus – buvusiame kariniame jūrų laivyne. Ši vieta yra netoli arsenalo, kur eksponuojami pagrindinės parodos kūriniai, ir iki šiol bienalei nebuvo naudojama.

„Erdvė leis žiūrėti iš viršaus, saulės rakursas bus įgyvendintas. Pliusas, kad nereikės nieko statyti, jokių pastolių viskas bus architektūros pasiūlyta. Žiūrovai galės iš visų pusių apsupti, ne laiptinės situacija, o balkono, ištisinis veiksmas, kada žiūrovai ateina, tada dainuoja. Kai nebus žiūrovų, galės skaityti knygas, žaisti kortomis“, – pasakojo režisierė R. Barzdžiukaitė.

Venecijos bienalei adaptuotas operos libretas, garso takelis ir pačios operos trukmė.

Lietuvos paviljono komisarė Rasa Antanavičiūtė sako, kad „Saulė ir jūra“ skiriasi nuo įprastų Venecijos bienalės parodų ar pasirodymų dėl to, kad paprastai pagrindinis pasiruošimas vyksta prieš atidarymą – instaliuojamos parodos, paruošiamos visos detalės ir bienalei atsidarius ekspozicija gyvena savarankišką gyvenimą. Šiuo atveju visa tai tęsis 6 mėnesius, kiek trunka bienalė.

Bienalės atidarymo savaitę opera bus vaidinama kasdien nuo 10 iki 18 val., šiuose spektakliuose vaidins lietuvių atlikėjai. Vėliau planuojama, opera bus vaidinama tik šeštadieniais, ir tada joje dainuos venecijiečiai. Dabar jau yra įvykusi dainininkų atranka ir netrukus prasidės repeticijos.

Per visą bienalės laiką opera bus vaidinama 30 dienų, per dieną – 8 val., taigi iš viso bienalėje „Saulė ir jūra“ bus atlikta 240 kartų.

Plačiau apie tai – Margaritos Alper reportaže.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi