Kultūra

2019.02.26 23:03

Kompozitoriaus J. Naujalio šeimos istorijos tyrinėtojai rado duomenų apie iki šiol nežinotą giminystę

Minint 150-ąsias kompozitoriaus ir pedagogo Juozo Naujalio gimimo metines, memorialinis muziejus Raudondvario pilyje kviečia geriau pažinti muziko kūrybą – eksponuojami iki šiol nematyti jo rašytų gaidų rankraščiai, nuotraukos. Tuo metu Naujalių šeimos istorijos tyrinėtojai sako radę duomenų apie iki šiol nežinotą giminystę – esą gali būti, kad vienas Raudondvario pilyje gyvenusių grafų Tiškevičių yra tikras J. Naujalio senelis.

Dainų šventės neįsivaizduojamos be dainos „Lietuva brangi“, kuriai muziką parašė J. Naujalis. Apie kompozitorių, vargonininką medžiagą renkantys Kauno rajono muziejininkai svajoja rasti šios dainos gaidų rankraštį. J. Naujalis muziką sukūrė daugiau kaip kelioms dešimtims Maironio eilėraščių, jie buvo ir geri bičiuliai.

Mažakalbis, tvarkingas, darbštus muzikas daug kur buvo pirmas – jis 1924 m. surengė pirmą visos Lietuvos dainų šventę ir buvo jos vyriausiasis dirigentas.

„Pirmasis muzikos profesorius, pirmojo muzikinio laikraščio leidėjas, vargonininkas, vėlgi pirmojo lietuviško knygyno steigėjas, vargonininkų kursų, vargonininkų mokyklos organizatorius, pagrindinis dėstytojas – iš visos Lietuvos vargonininkai keliavo pas jį kelti savo kvalifikacijos ir tiesiog buvo prestižo reikalas mokytis pas J. Naujalį“, – pasakojo muziejininkė Zita Nekrošytė.

Minint 150-ąsias muziko metines nuolatinę ekspoziciją Raudondvario pilyje papildė iš privačių kolekcijų nupirktos plokštelės su J. Naujalio muzika, paties rašytos gaidos, lietuviškas bažnytinis giesmynas. Raudondvario pilyje – ir kompozitoriaus šeimos daiktai, spinta, kurios viršutinėje lentynoje laikytais saldainiais pedagogas apdovanodavo darbščiausius mokinius.

Raudondvaryje gimusiam muzikui pastatyti 3 paminklai, o memorialinis muziejus įkurtas Raudondvario pilyje.

J. Naujalio šeimos istoriją tyrinėjantis žurnalistas Viktoras Trofimišinas sako, galima manyti, kad vienas Raudondvario pilyje gyvenusių grafų Tiškevičių yra tikras J. Naujalio senelis. Muziko tėvo, Vincento Naujalio santuokos įraše, apie šio tėvą duomenų nėra, tačiau giminystę patvirtina Naujalių palikuonys.

Minint J. Naujalio gimimo metines ir švenčiant jo metus, muziko gimtinėje netrūks renginių, koncertus, konkursus planuoja ir J. Naujalio vardu pavadinta muzikos gimnazija Kaune.

Plačiau apie tai – Jūratės Anilionytės reportaže.