Kultūra

2013.09.05 23:08

Į Lietuvą atkeliauja paroda „Antoinas Watteau ir prancūzų graviūros menas“

Marija Gabrienė, LRT Televizijos laida „Šiandien“, LRT.lt2013.09.05 23:08

Pirmą kartą Lietuvoje – paroda iš Paryžiaus Luvro muziejaus kolekcijos. Penktadienį Paveikslų galerijoje bus atidaryta paroda „Antoinas Watteau ir prancūzų graviūros menas“.

Pirmą kartą Lietuvoje – paroda iš Paryžiaus Luvro muziejaus kolekcijos. Penktadienį Paveikslų galerijoje bus atidaryta paroda „Antoinas Watteau ir prancūzų graviūros menas“.

Parodoje – tik nedidelė dalis Paryžiuje, Luvro muziejuje, sukauptos prancūzų graviūros meno kolekcijos. Eksponuojama per 90 graviūrų, sukurtų pagal prancūzų tapytojo A. Watteau piešinius ir tapytus paveikslus. Didžioji dalis graviūrų atrinkta iš beveik 40 000 grafikos kūrinių kolekcijos, 1935 metais barono Edmono de Rothschildo dovanotos Luvrui. Čia eksponuojama ir reta graviūrų knyga.

„Ši knyga yra išskirtinė, nes labai reta, šiandien pasaulyje tokių graviūrų knygų yra kiek mažiau nei 20. Nes XVIII-ajame, taip pat ir XX-ajame amžiuje antikvarai iš šių knygų iškarpydavo graviūras, kad galėtų parduoti atskirais lapais. Todėl tai, kad turime ją pilną, yra retas reiškinys. Iš viso barono de Rothschildo kolekcijoje turime keturias tokias pilnas graviūrų knygas“, – pasakoja parodos kuratorius iš Luvro Pascalis Torresas.

Po A. Watteau mirties jo draugams kilo mintis įamžinti jo palikimą graviūrų pavidalu. Jo draugo Jeano de Jullienne`o iniciatyva pagal jo tapybos darbus ir piešinius buvo sukurta šeši šimtai estampų. Šį sumanymą įvykdė būrys talentingų prancūzų grafikų. Šis projektas padėjo išplisti Europoje rokoko stiliui, kurio pradininkas buvo A. Watteau.

„Parodoje eksponuojame unikalią ir tik vieną paties A. Watteau darytą graviūrą, kad galėtumėte pamatyti jo braižą, pasaulyje A. Watteau graviūrų yra mažiau nei 20“, – teigia P. Torresas.

Parodoje taip pat eksponuojami A. Watteau sukurti piešiniai ir viena tapyta drobė „Besimaudanti Diana“. A. Watteau buvo novatorius, sukūręs savitą tapybos žanrą, tradiciškai vadinamą Fêtes galantes. Kaip tikras XVIII a. visuomenės metraštininkas, jis vaizdavo ne tik elegantiškos publikos pokylius bei pramogas nuostabios gamtos apsuptyje, bet ir žanrines scenas su realiais tipažais – elgetomis, klajojančiais muzikantais, teatro artistais, amatininkais, kareiviais, valstiečiais. To meto prancūzų dailėje A. Watteau garsėjo ir kaip neprilygstamas kolorito meistras, tęsiantis Venecijos mokyklos tapytojų Tiziano ir Veronese’s bei didžiojo flamando Rubenso koloristines tradicijas. Paroda paveikslų galerijoje bus atidaryta penktadienį ir veiks iki lapkričio 10-osios.