Kultūra

2019.02.24 16:08

J. Ivanauskaitės premija įteikta M. Nastaravičiui: premijų reikia knygoms, bet ne autoriams

Vienuoliktasis Jurgos Ivanauskaitės premijos laureatas – poetas ir dramaturgas, LRT Kūrybinių projektų vadovas Mindaugas Nastaravičius. Premiją kūrėjas pelnė už eilėraščių knygą „Bendratis“, o apdovanotas jis jubiliejinėje Vilniaus knygų mugėje.  

Kaip LRT RADIJO laidoje „Kultūros savaitė“ teigia M. Nastaravičius, kuriančiam žmogui kalbėti apie įvertinimus nelengva. „Tai šiek tiek kelia įtampą. Viena vertus, turėtum džiaugtis ir dėkoti tiems, kurie tau skyrė premiją ir atkreipė dėmesį į kūrybą. Kita vertus, tikiuosi, kad kuriantis žmogus pirmiausia visuomet galvoja apie kūrybą, o įvertinimai yra kitas laukas, kuris nuo tavęs nepriklauso“, – sako poetas.

Pasak M. Nastaravičiaus, reikia tikėtis, kad į lietuvių ir užsienio autorių knygas skaitytojai atkreipia dėmesį dar iki joms būnant apdovanotoms: „Pačiam autoriui tos premijos yra dvi minutės šlovės. Jos labiau reikalingos knygai, kad ji būtų pastebėta.“

M. Nastaravičius laidoje „Kultūros savaitė“ tvirtina, kad prieš kelerius metus, po antrosios poezijos knygos „Mo“ išleidimo, jis nežinojo, ar rašys toliau. „Tokios mintys – dažna kuriančio žmogaus jausena. Knygai pasirodžius nepaleidžia jausmas, kad tai – visa poezija, kurią galėjau parašyti. Ne veltui ši mano knyga – „Bendratis“ – turi paantraštę: „vieno eilėraščio istorija“. Tai reiškia ne tai, kad šioje knygoje pasakojama vieno eilėraščio istorija. Aš bandau nurodyti rašančio žmogaus pastangą sukurti tą vieną eilėraštį“, – pasakoja autorius.

Anot poeto M. Nastaravičiaus, jei po pirmosios knygos išleidimo susidoroji su tuštybe ir patiki, kad rašai poeziją ne dėl to dėmesio, atsiranda ir antroji, ir kitos knygos: „Aš jau nebegalvoju, kelinta čia knyga. Tiesiog stengiuosi rašyti apie tai, ką suprantu ar stengiuosi suprasti. Mano poezija lokali, neturi itin didelių ambicijų ir jei kas nors ją perskaito ir tai rezonuoja su jo patirtimi, man labai džiugu.“

Pokalbis su Mindaugu Nastaravičiumi – LRT RADIJO laidoje „Kultūros savaitė“ nuo 1 val. 25 min. 

Apdovanojimų akimirkos – galerijoje.