Kultūra

2019.02.21 14:41

LRT KLASIKA mini „muzikos mago“ – dirigento J. Aleksos 80-metį

LRT.lt2019.02.21 14:41

Legendomis apipinti ilgamečio LNOBT vyriausiojo dirigento Jono Aleksos (1939–2005) veiklos dešimtmečiai. Muzikos magas – taip lig šiol jį vadina daugelis muzikantų, kuriems teko su juo bendradarbiauti. Taip pavadinta ir muzikologo Edmundo Gedgaudo sudaryta monografija (Tyto alba, 2007), dedikuota Maestro. Pagaliau ir žodis „maestro“ šalia  Aleksos pavardės skamba išties darniai ir pelnytai. 1973–1974 jam teko stažuotis anapus „geležinės uždangos“ – Vienos muzikos ir scenos menų universitete. Įspūdžiai ir žinios patirti klasikinės muzikos sostinėje nulėmė Meastro pasišventimą dirigento menui.  

Vasario 23-iąją Aleksai sukaktų 80 metų, tačiau scenoje degte degęs „muzikos magas“ sulaukė tik 66-erių, tuo paneigdamas įsigalėjusį mitą apie dirigentų ilgaamžiškumą.

Muzikantai Aleksą mena iš įspūdingų operos pastatymų, simfoninių orkestrų koncertų, prisimindami ne tik begalinį reiklumą repeticijose, bet ir užburiančią interpretacijų jėgą, kuri įtraukdavo ir publiką į nekasdienius patyrimus. Užtat kokio būta nustebimo, kai 1976 m. Aleksa sukūrė nenaudėlio personažą Arūno Žebriūno filme „Seklio kalio nuotykiai“! O šiomis dienomis jis „diriguoja“ LRT KLASIKOS eteriui: sukakties proga LRT KLASIKA klausytojams pateikia puošta naujų Aleksos talento liudijimų bei archyvuose saugomų įrašų.

„Don Karlas“, Michailo Raškovskio/LNOBT nuotr. 

Vasario 21 d. (ketvirtadienį) 16.30 val. laidoje „Pakeliui su klasika“ – jaunojo muzikologo Kristupo Antanaičio žvilgsnis į Jono Aleksos kūrybą, pokalbiai su žmonėmis, pažinojusiais jį, besidalijančiais prisiminimais.

Vasario 23 d. (šeštadienį), 18.10 val. Jūratės Katinaitės rengiamame „Operos vakare“ – legendinio 2000 m. Giuseppe Verdi operos „Don Karlas“ spektaklio įrašas. Tąkart diriguojant Aleksai scenoje susitiko LNOBT grandai Vladimiras Prudnikovas, Irena Milkevičiūtė, Vytautas Juozapaitis ir tuomet jau Vakarų scenose Lietuvos vardą garsinusieji – Violeta Urmana ir Sergejus Larinas.

Vasario 24 d. (sekmadienį) 15.30 val. „Dienos klasikoje“ – kiek netikėtas Aleksos amplua, kai 1983–1984 m. jis su Lietuvos nacionaliniu simfoniniu orkestru, saksofonininku Petru Vyšniausku ir kitais džiazo muzikais atliko simfoninius, džiazo dvasia pulsuojančius Rimvydo Racevičiaus kūrinius. Iškart po to –  16.03 val. 2004 m. Rimos Breinerytės  parengta laida „Portretas“, kurioje Aleksa atsiskleidžia kaip įžvalgus pašnekovas, turintis nuostabų humoro jausmą.

Vasario 25 d. 12.10 val. pirmadienio „Muzikiniame pastiše“ skambės radijo eseisto Šarūno Nako kurtas pasakojimas, kuriame žvilgsnis krypsta į Aleksos interpretuojamus XX a. kompozitorių opusus.

Kaip pats Maestro Aleksa kadaise vienoje laidoje artistiškai griežtoku tonu sakė: „Prašau neišjungti radijo aparatų ir neperjungti kitos stoties, kad išklausytumėte iki galo! O jei nesinori, na, ką gi– nieko nepadarysi!“