Kultūra

2019.02.19 16:53

Netektis mados pasaulyje: mirė „Chanel“ dizaineris K. Lagerfeldas

LRT.lt 2019.02.19 16:53

Antradienį, būdamas 85 metų, mirė vienas garsiausių pasaulyje dizainerių, mados namų „Chanel“ kūrybos vadovas Karlas Lagerfeldas, remdamasis prancūzų žiniasklaida praneša BBC.

K. Lagerfeldas – į mados istoriją įėjęs kūrėjas, gimęs Vokietijoje, tačiau pasukęs ir karjerą kūręs Paryžiuje. Pasaulyje jis žinomas kaip mados namų „Chanel“ vyriausiasis dizaineris ir kūrybos direktorius, taip pat vadovaujantis italų mados namams „Fendi“. 

K. Lagerfeldas daugiau nei 30 metų vadovavo mados namams „Chanel“. Žinoma, kad paskutinėmis savaitėmis dizaineris turėjo sveikatos problemų. Sausio mėnesį K. Lagerfeldas praleido net du „Chanel“ aukštosios mados pristatymus Paryžiuje, tačiau kompanija visuomenę patikino, kad dizaineris yra viso labo pavargęs. 

K. Lagerfeldas pats tapo savotiška stiliaus ikona, o jo įvaizdis nekito daugelį metų – juodas kostiumas, pirštinės ir tamsūs akiniai, plaukai, surišti į uodegą.

Kelias į sėkmę

K. Lagerfeldas gimė Hamburge, 1933 metų rugsėjo 10 d. Jo tėvas buvo susijęs su pieno produktų gamybą, o motina dirbo pardavėja. Būdamas 14 metų būsimasis dizaineris išvyko studijuoti į Paryžių – jo talentas buvo akivaizdus jau tada. 1954 metais  pateikęs palto eskizą laimėjo „Woolmark Prize“. Laimėjęs konkursą K. Lagerfeldas tapo dizainerio Pierre Balmain aistentu, vėliau penkerius metus kūrė aukštosios mados ženklui „Jean Patou“. Debiutinio dizainerio madų šou metu kelios žurnalistė paliko salę dar jam nesipasibaigus – jos piktinosi giliomis iškirptėmis ir skeltukais. Kritikai nebuvo palankūs, bet K. Lagerfeldui tai niekada nebuvo svarbu.

1963–78 m. K. Lagerfeldas dirbo „Chloé“. Mados istorikai sako, kad šis laikotarpis buvo vienas iš sėkmingiausių dizaineriui. Į „Chloé“ jis grįžo ir 1992–97 metais. Jo kuriami modeliai buvo bohemiški, seksualūs, tačiau tuo pat metu ir atitinkantys realius moterų poreikius.

K. Lagerfeldas taip pat dirbo ir su seserims Fendi, įkurė savo paties vardo prekės ženklą, bendradarbiavo su „Hilfiger“. 1983 metais dizaineris gavo pasiūlymą perimti į savo rankas „Chanel“ kūrybinį aparatą ir sugrąžinti ženklui populiarumą. K. Lagerfeldo draugai patarė jam nesivelti į tokią avantiūrą. Tačiau jis iššūkį priėmė ir laimėjo daugybės moterų širdis.

Tuo pačiu metu K. Lagerfeldas užsiėmė ir kitais projektais, pavyzdžiui fotografavo, kūrė baldus, kalendorius ir net ledus. Dizaineris tikėjo, kad gyvenime niekada negalima sustoti, būtina atrasti naujus dalykus ir veiklas. 2001 metais jis nusprendė, kad laikas mesti svorį ir per metus atsikratė net 42 kilogramų. Apie savo dietą parašė knygą. Galiausiai, legendinis dizaineris nebijojo būti „populiarus“ – sukūrė greitosios mados kolekciją kartu su „H&M“. 

Galerijoje – archyvinės K. Lagerfeldo nuotraukos bei „Chanel“ 2019 m. pavasario–vasaros aukštosios mados pristatymo akimirkos. 

Žiūrėkite „DW Documentary“ sukurtą filmą apie legendinį dizainerį.