Kultūra

2019.02.19 11:05

Dešimtmetį švenčiančios „Krantinės arkos“ kūrėjas: visos reakcijos buvo dovana

LRT PLIUS laida „Kultūros diena“, LRT.lt2019.02.19 11:05

Prieš dešimtmetį Neries krantinėje pastatyta skulptūra „Krantinės arka“ sulaukė pačių įvairiausių visuomenės reakcijų, tačiau jos autorius Vladas Urbanavičius LRT PLIUS laidoje „Kultūros diena“ sako, kad tuo metu buvo svarbiausią skulptūrą pastatyti, o sulauktos reakcijos – dovana. Giedrius Sakalauskas, inicijavęs akciją „Išsaugokime „Krantinės arką“, teigia, kad jam ši skulptūra – laisvės simbolis.  

2009 m. vasario 17 d. Neries krantinėje pastatyta Vlado Urbanavičiaus skulptūra „Krantinės arka“, sulaukusi išskirtinio dėmesio ir kontroversiškų reakcijų.

„Svarbiausia buvo pastatyti šį darbą, o tai, kad sulaukiau tokių reakcijų, – dovana“, – LRT PLIUS laidoje „Kultūros diena“ sako skulptūros autorius V. Urbanavičius.

Menininkas priduria, kad sprendimus dėl objekto erdvės ar struktūros dažnai padiktuoja pasirinkta objekto medžiaga: „Elementas yra skulptūros pradžia ir aš visuomet galvoju apie struktūrą bei konstrukciją, kuri galėtų pasisavinti erdvę, joje ne ištirpti, o bendrauti.“

Tiesa, nors Lietuvoje jau 30 metų atkurta nepriklausomybė, sovietmečio pėdsakai vis dar pasireiškia kaip visuomenės mąstymo ir tolerancijos problematika. Dešimtmetį mininti skulptūra „Krantinės arka“ tapo įrankiu manipuliuoti viešąja nuomone, bet dalis visuomenininkų ir kultūros veikėjų palaikė Giedriaus Sakalausko (akcijos „Išsaugokime „Krantinės arką“ iniciatorius) idėją.

Pasak G. Sakalausko, jam ši skulptūra – laisvės simbolis: „Mes juk kovojome dėl laisvės, kad galėtume kažką mėgti, o kažko – nemėgti. Visuomenė pasikeiti, ji tampa vis laisvesnė. Jau yra žmonių, gimusių laisvoje Lietuvoje, o aš esu chroniškas optimistas ir tikiu, kad viskas tik geryn ir geryn.“

Plačiau – laidos įraše.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.