Kultūra

2013.09.04 09:57

Kaip istorikas A. Švedas atrado grafiką P. Repšį

Margarita Alper, LRT Televizijos naujienų tarnyba, LRT.lt2013.09.04 09:57

Leidykla „Aidai“ išleido istoriko Aurimo Švedo knygą apie dailininką Petrą Repšį.

Leidykla „Aidai“ išleido istoriko Aurimo Švedo knygą apie dailininką Petrą Repšį.

„Piešimas buvo tarsi durys“ – tai jau trečioji istoriko Aurimo Švedo knyga. Šįkart ji skirta grafikui Petrui Repšiui. Iki šiol autorius yra išleidęs knygas apie istoriką Edvardą Gudavičių ir kino režisierių Almantą Grikevičių. Visas tris knygas sieja autoriaus noras atskleisti, kaip jų gyvenimus, kūrybą veikia istorinis kontekstas.  

„Man reikėjo užaugti iki knygos apie P. Repšį. Savo pirmojoje knygoje [apie E. Gudavičių – LRT.lt] bandžiau nagrinėti likimą. Parengęs ją pajutau poreikį pasidomėti, kaip, kokiais likimo vingiais ateina žmonės prie istorijos, prie dalykų, kurie jiems įdomūs praeityje. Taip atsigręžiau į P. Repšį ir A. Grikevičių“, – pasakoja istorikas, knygos autorius dr. Aurimas Švedas.

Pasak A. Švedo, P. Repšys – vienas istoriškiausių dailininkų.

„Susižavėjimas jo darbais buvo susijęs su supratimu, kad tai labai istoriškas dailininkas. Jis piešė ofortus apie Vilnių, ciklą „Metų laikai“, „Mano tėvynė“. Jis kuria medalius. Nerastume istoriškesnio dailininko už P. Repšį“, – tikina knygos autorius.

Knyga nėra tradicinė menininko biografija. Ji sudaryta iš septynių dalių. Joje kalbama apie sovietmečio epochą, nagrinėjama kūrėjo laisvės problema, atskleidžiamas sovietmečio ir posovietinio Vilniaus kultūrinis veidas, dailininkų bendruomenė. Dalyje „Post scriptum“ publikuojami P. Repšio pastarąjį dvidešimtmetį rašyti tekstai. 

„Man svarbiausia žmogus ir jo likimas. Kartais žvelgiant į vieno žmogaus gyvenimą galima suprasti apie visuomenės kultūros likimą. P. Repšys – žmogus, be kurio negali suprasti sovietmečio ir posovietmečio. Gilinantis į tai, ką šis žmogus darė, galima daug suprasti apie to meto dailininkų bendruomenę. Jis – nuostabus atradimas istorikui“, – LRT televizijos naujienų tarnybai sakė istorikas A. Švedas.

Knyga „Piešimas buvo tarsi durys“ bus pristatyta Vilniaus knygų festivalyje kitą savaitę.