Kultūra

2019.02.15 14:41

Džiazo muzikantas V. Vidikas: Kėdainiai – ne agurkų, o kultūros miestas

LRT PLIUS laida „7 Kauno dienos“, LRT.lt2019.02.15 14:41

„Kėdainiai keičia savo įvaizdį. Jeigu prieš 7 metus išgirstumėte žodį „Kėdainiai“, greičiausiai pagalvotumėte apie agurkus, ledus ir Uspaskichą. Manau, kad šiandien Kėdainiai – kultūros miestas. Keičiame miesto įvaizdį ir dėl to labai džiaugiamės,“ – LRT PLIUS laidoje „7 Kauno dienos“ paklaustas, ar Kėdainius galima vadinti džiazo sostine, atsako muzikantas, džiazo festivalio „Broma Jazz“ sumanytojas Vitalis Vidikas.  

Džiazas tapo meilės muzika

„Manau, kad džiazas pats atrado mane. Baigęs mokslus ir tarnybą, su draugu nutariau kartu muzikuoti. Buvo sunkus metas, džiazo teko klausytis ir ieškoti patiems, buvome visiški savamoksliai. Begrodamas supratau, kad tai  – mano meilės muzika,“ – pažintį su džiazu prisimena V. Vidikas.

Nors Kėdainiai garsėja popkultūra, mieste džiazui vietos atsirado. „Pradėjęs groti džiazo muziką profesionaliame orkestre, darydamas koncertus kavinėse pastebėjau, kad nebetelpame – žmonių susidomėjimas šia muzika sparčiai augo. Dėl to kilo mintis pradėti kurti „Broma Jazz“ festivalį. Per 6 festivalio metus sugebėjome augti, tačiau kas bus toliau – nežinome. Festivalį organizuojame trise – žmona, aš ir mano buvęs mokinys. Tai – visiškai idėjinių žmonių komanda, mylinti savo miestą. Organizuodami „Broma Jazz“ muzikos fiestą nežinojome, ar kitais metais ji gyvuos. Smagu, kad tai, ką mes darome yra iš idėjos – mums niekas nieko neliepia, esame nuo nieko nepriklausomi. Mūsų festivalis – nuoširdus, muzikalus, o ir džiazo muzikantai negali atsidžiaugti šiuo renginiu“, – pasakoja pašnekovas.

Festivalio mados reikalu paversti nežada

„Džiazu reikia domėtis, tačiau nesinori, kad festivalis Kėdainiuose taptų mados reikalu. Džiugu stebėti, kaip pasikeičia miestas festivalio metu. Atsiranda daug gerų, šviesių žmonių, ko paprastomis dienomis ne visada pamatysi. Mūsų renginyje jautiesi kaip ne Kėdainiuose – aplink vien atsipūtę žmonės, kuriuos pamatęs net pagalvoji, kad jie užsieniečiai. Matai tuos atsipūtusius žmones, kurie vaikšto, džiaugiasi gyvenimu ir net netiki, kad šie gali būti kėdainiečiai“, – apie tai, kodėl nenori festivalio paversti nišiniu renginiu, pasakoja muzikantas.

Muzikanto misija – supažindinti mokinius su džiazu

Džiazo muzika – tikrai ne kiekvienam. Greičiausiai statistiniam lietuviui, besiklausančiam tik radijo, reikėtų įdėti nemažai pastangų, norint pamilti šią muziką. „Džiazo muziką geriausia klausytis gyvai, kad matytum muzikanto emociją, kad girdėtum, kaip jis įkvepia. Pradėti domėtis džiazu ne taip jau ir sudėtinga – didmiesčiuose atrasime nemažai barų, kuriuose groja džiazo muzika. Supažindinti žmones su džiazu – savotiška mano, kaip mokytojo misija. Muzikos mokykloje jokiais būdais mokinių nespaudžiu ir neįrodinėju, kad džiazas yra pats nuostabiausias, o visa kita – nesvarbu. Laikui bėgant vaikams leidžiu groti ne tai, kas parašyta – skatinu improvizuoti, groti sau. Tada pradedu pasakoti, kad toks atlikimas primena džiazą“, – pasakoja Vitalis.

Tikiu, kad auginu naują kartą – džiaugiuosi stebėdamas savo mokinius, kad jie, baigę mokyklą nėra taip toli nuo džiazo – eina į koncertus, patys groja, ar net daro vinilinių plokštelių muzikos klausymus. Svarbiausia jausti, kad šis procesas nevirstų prievarta, kad būtų natūralus. Džiugu, kad Kaune atsidarė džiazo akademija ir vis daugiau muzikantų dirba su jaunimu“, – jaunais žmonėmis ir jų meile muzikai džiaugiasi pašnekovas.

Džiazas ir laisvė

„Ateityje Kėdainiuose norėčiau matyti kuo mažiau žmonių, nudelbusių akis į žemę. Norėčiau miestiečius matyti niūniuojančius sau po nosimi kokias nors daineles, laisvus. Gyvenime labai svarbu būti laisvam – džiazas ir laisvė yra neatsiejami. Kaip žinia, į džiazą, kaip tokį reiškinį susideda viskas: meilė, gimimas ir mirtis. Viskas jame yra. Džiazo muzikos pagalba gali atrasti žmogų, kurio gyvenime nematei ir pajusti su juo sielos ryšį. Tikiuosi, kad tokių žmonių bus ne tik Kėdainiuose, bet ir visoje Lietuvoje“, – apie tai, kokius Kėdainius mato savo akimis, laidai „7 Kauno dienos“ atskleidžia muzikantas, festivalio „Broma Jazz“ įkūrėjas Vitalis Vidikas.

Plačiau – laidos įraše. 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.