Kultūra

2019.02.12 23:34

Alantoje duris atvers palaimintojo T. Matulionio muziejus

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.02.12 23:34

Vasario 16 d. Molėtų rajone, Alantos dvare, duris atvers muziejus, skirtas palaimintajam vyskupui Teofiliui Matulioniui. Muziejaus ekspozicijoje – iš giminaičių ir šeimos draugų surinkti asmeniniai T. Matulionio daiktai, laiškai, asmenybę atskleidžiančios istorijos ir net jo rankų darbo altorėlis, kurį vyskupas išdrožė tremtyje.

Alantos dvaro antrame aukšte parengtoje ekspozicijoje – vyskupo liturginiai drabužiai, laiškai šeimai, dovanos, kurias jis parveždavo brolių ir seserų vaikams. XIX a. pabaigoje gimęs T. Matulionis neįtiko caro valdžiai – nepakluso įstatymui, draudžiančiam katalikų kunigui krikštyti kūdikius, jei vienas iš tėvų yra stačiatikis. Jis buvo atleistas iš klebono pareigų.

Rusiją pradėjus valdyti sovietams, T. Matulionis kunigavo Rusijoje, taip pat buvo kelis kartus kalinamas. Jau po karo, 1946 m. vyskupas areštuojamas, nes nesutiko bendradarbiauti su sovietų valdžia.

„Jis yra paprastas vyskupas, labai paprastas, neklerikališkas. Jis labai daug kentėjo nuo sovietų, keliolika metų praleido uždarytas, bet, nepaisant to, išlaikė žmogišką orumą ir nesiskųsdamas priėmė šitokią lemtį“, – pasakojo muziejaus sumanytojas Vaidotas Žukas.

Apie 150 originalių vyskupui priklausiusių daiktų surinkęs V. Žukas sako, kad medžiagos užteko ir muziejui įkurti, ir albumui išleisti.

Plačiau apie tai – Monikos Petrulienės reportaže.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.