Vilniaus paveikslų galerijoje atidarytoje parodoje galima pažvelgti į pusę tūkstantmečio trukusius meninius bandymus įamžinti jusles ir jausmus.
Pojūčių ir emocijų raiškai skirtoje parodoje eksponuojami 16–20 amžiaus pradžios vaizduojamosios ar taikomosios dailės kūriniai, mąstytojus ir dailininkus įkvėpusi naujųjų laikų filosofų ir mokslininkų literatūra, siekusi ištirti, pažinti, klasifikuoti sielos aistras ir kūno jutimus.
„Jos struktūrą suskirstėme temomis, kad būtų lengviau keliauti. Pradedame sale, kuri skirta mąstytojų ir teoretikų senajai literatūrai, joje filosofai ir dailininkai ir kiti, siūlę ir patarę, kaip vaizduoti emocijas. Seniausia knyga siekia 17 amžių ir nukeliaujame iki Darwino, matome evoliuciją filosofinės minties“, – pasakoja parodos kuratorė Joana Vitkutė.
Toliau parodos pasakojimą tęsia teigiamų emocijų dalis, o didžioji parodos erdvė skirta penkiems pojūčiams, kurie sukelia pagrindines emocijas. Pasak parodos kuratorių, žmogaus emocijos ir jas sustiprinantys penki pojūčiai – rega, klausa, uoslė, skonis, lytėjimas – nuo seno traukė kūrėjų dėmesį.

„Didžiausia parodos salė skirta 5 pojūčiams ir šioje salėje pristatome darbus, kurie tiesiogiai vaizduoja 5 pojūčius, jie pradėti kurti 16 amžiuje, tikrosios alegorijos, kur vaizduojami gyvūnai. Pavyzdžiui, veidrodis skirtas regai, beždžionė skoniui, taip pat kūriniai skirti kiekvienam pojūčiui, ką pajaučiame pamatę natiurmortą su vaisiais ar žmogų su gitara ar mandolina, pagalvoti, ką jiems sukelia“, dėsto kuratorė.
Tačiau pavaizduoti turtingą, sudėtingą ir painią žmogiškųjų jausmų paletę nebuvo lengva, sako kuratorės.

„Senosios dailės reprezentaciniuose portretuose [emocijų] nesutinkame, nes kilmingiems žmonėms šypsotis buvo nepriderama, tokie jų atvaizdai tarsi drumstė pačią atvaizdo idėją, juo buvo siekta įpaminklinti tą asmenį ar jo kilmę, emocionalumo nereikėdavo. Jau 19 amžiuje šiek tiek kažkas keičiasi, atsiranda dėmesys pačiai anatominei šypsenos raiškai“, – akcentuoja J. Vitkutė.
Sunkiausia rengiant parodą buvo rasti darbų, kuriais būtų galima atspindėti lytėjimą, sako kuratorės.
Paroda Vilniaus paveikslų galerijoje veiks iki gegužės.







