Kultūra

2019.02.08 23:52

Ypatingasis archyvas parengė virtualią parodą apie uždraustą J. Juzeliūno operą „Sukilėliai“

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.02.08 23:52

Lietuvos ypatingasis archyvas surinko dokumentus apie prieš šešis dešimtmečius uždraustą Juliaus Juzeliūno operą „Sukilėliai“. Susidorojimas su ideologiškai sovietų valdžiai neįtikusiais kūriniais atskleidžiamas per komunistų partijos posėdžiuose vykusių svarstymų protokolus, kūrybinėse organizacijose dirbusių komunistų raštus. Surinktą medžiagą Ypatingasis archyvas parengė kaip virtualią parodą, su ja gali susipažinti visi.

Juliaus Juzeliūno opera „Sukilėliai“ 1957 m. buvo statoma 40-osioms Spalio revoliucijos metinėms. Tačiau premjeros išvakarėse ją uždraudė Lietuvos komunistų partija.

Ypatingasis archyvas pirmą kartą į vieną vietą surinko dokumentus, kuriuose atskleidžiama, kas ir kodėl pasmerkė tada jau pripažinto kompozitoriaus kūrinį. 

„Operos „Sukilėliai“ premjeros išvakarėse LKP CK pirmasis sekretorius Antanas Sniečkus, perskaitęs operos libretą, jo žodžiais tariant, visą naktį nemiegojęs, nusprendęs, kad opera yra tiesioginis nacionalinis išpuolis, ir jis inicijavo operos uždraudimą“, – pasakojo Ypatingojo archyvo LKP dokumentų skyriaus vedėja Nijolė Maslauskienė.

Operos „Sukilėliai“ kūrėjų: kompozitoriaus Juliaus Juzeliūno, rašytojo Vinco Mykolaičio-Putino, libreto autorės Aldonos Liobytės ir režisieriaus Vytauto Grivicko nebėra tarp mūsų, tačiau 1957 m. įvykiai teatre palietė visus.

Operos solistė Irena Jasiūnaitė sako, kad tai buvo skaudus smūgis visiems teatro darbuotojams. Kompozitorius Vytautas Laurušas prisimena, kad kartu su kompozitoriumi Eduardu Balsiu J. Juzeliūnas dar bandė ieškoti užtarimo Maskvoje, tačiau kompozitorių argumentų, kad opera yra gera ir tinkama scenai, niekas nenorėjo girdėti.

Atšaukus operos premjerą, komunistų partija išvystė kūrinio ir jo Autorių pasmerkimo kampaniją. J. Juzeliūnas ir V. Mykolaitis-Putinas tuo metu jau buvo žinomi kūrėjai, todėl sovietų valdžia bijojo juos užsipulti. Visa kaltė suversta libreto autorei Aldonai Liobytei. Ji paversta pagrindine „nacionalistinio išpuolio“ kaltininke, aršiai kritikuota viešojoje erdvėje ir buvo priversta palikti darbą leidykloje.

To meto dokumentus į virtualią parodą sudėjusio Ypatingojo archyvo darbuotoja sako, kad iš raštų matyti, kaip sovietų valdžia siekė pakeisti istorinę atmintį ir diegė savą ideologizuotą istorijos interpretaciją. 

Opera „Sukilėliai“ visgi buvo pastatyta, bet po 20 metų, 1977 m., kai J. Juzeliūnas nusileido ir išėmė sovietinei cenzūrai neįtikusias vietas.

Plačiau apie tai – Monikos Petrulienės reportaže.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.