Kultūra

2019.02.07 23:32

Tekstilininkė S. Giedrimienė: dailė yra paslaptinga bendravimo priemonė be žodžių

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.02.07 23:32

Vilniuje, Taikomosios dailės ir dizaino muziejuje, atidaryta retrospektyvinė tekstilininkės Salvinijos Giedrimienės paroda „Kelias“, kurioje ji eksponuoja savo darbus nuo pirmųjų, sukurtų aštuntajame dešimtmetyje, iki pastarųjų metų darbų.

Taikomosios dailės ir dizaino muziejuje atidarytoje paroda – žvilgsnis į tekstilininkės Salvinijos Giedrimienės keturių dešimtmečių kūrybą, tai – ketvirtoji menininkės personalinė paroda.

Pasak parodos kuratorės Lijanos Natalevičienės, kūrybinio kelio pradžioje menininkės netenkino lietuviškoje tekstilėje vyravusi statika ir dekoratyvumas, ji pradėjo rinktis neįprastas temas, siekti formos ekspresijos, naujai traktavo tautodailės paveldą, sukūrė inovatyvių erdvinių kompozicijų. Šiuo metu Salvinija Giedrimienė – bene vienintelė tekstilininkė Lietuvoje, nuosekliai plėtojanti religinę tematiką, todėl pristatomi pastaruosius 3 dešimtmečius audžiami religiniai gobelenai, kurie puošia sakralinės paskirties interjerus.

„Religinė tematika lyg visą laiką kažkur vedė, man paslaptis, tas languotas audinys, kažkokios ieškojau šviesos, nes man, kaip priemonė lyg gėrio, kažkokios šviesos ieškojimas. Čia savaime, jutau, kad nesu viena, kad mane veda per gyvenimą, norėjau tai parodyti, bendrauti su kitais žmonėmis. Dailė yra paslaptinga bendravimo priemonė be žodžių, be kalbų, o čia yra iš vidaus tikras dalykas“, – kalbėjo menininkė S. Giedrimienė.

Parodoje eksponuojamas ir 14 gobelenų ciklas „Kryžiaus kelias“ iš Vilniaus Šv. Juozapo kunigų seminarijos, gobelenai Vilniaus arkivyskupijos kurijos, Palendrių Šv. Benedikto vienuolyno, trejus metus austa monumentali kompozicija „Šventoji Šeima“.

Tekstilininkė sako audimui medžiagų ieškanti visur, kaip dauguma jos profesijos žmonių, ji viską kaupia, manydama, kad gal kada prireiks. S. Giedrimienė sako, pradėjus darbą, neskuba – vienam gobelenui sukurti prireikia nuo 2 iki 4 metų.

Parodoje, kuri veiks iki balandžio vidurio, eksponuojama daugiau nei 40 gobelenų iš Lietuvos muziejų bei privačių kolekcijų, galima išvysti ir niekada neeksponuotų kūrinių.

Plačiau apie tai – Margaritos Alper reportaže.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.