Naujienų srautas

Kultūra2019.02.05 21:07

Festivalio „Šeršėliafam“ išvakarės: kviečia diskutuoti apie moterų padėtį visuomenėje

Dvyliktąjį kartą vyksiantis tarptautinis moterų kino festivalis „Šeršėliafam“ šiais metais klausia, o kaip pasaulį keisi tu? Vasario 5-ąją kino teatre „Pasaka“ surengta konferencija, kurioje kalbėta apie stereotipų kaitą Lietuvoje, vadovaujančias pozicijas užimančias moteris ir kitas lyčių (ne)lygybės temas. 

Portalo LRT.lt vyriausiasis redaktorius Mindaugas Jackevičius pristatė, apie ką bus kalbama: „Kalbėsime apie tai, kaip Lietuva pasikeitė per pastaruosius metus? Ar keičiasi stereotipai apie moteris vadoves? Kaip verslas skatina moterų ir vyrų atlygio vienodinimą? Kokios priemonės reikalingos, kad visuomenėje vyktų realūs pokyčiai?“

E. Blaževič/LRT nuotr.

M. Jackevičius, pradėjęs festivalio „Šeršėliafam“ išvakarių diskusiją, tikino, kad šios temos artimos ir jam pačiam.

„Praėjusią savaitę susitikau su bičiule, kuri ieškojo darbo ir papasakojo apie savo patirtį. Darbo pokalbyje Lietuvoje žinomas profesorius klausė, ar ji turi vyrą, šeimą, teiravosi ir kitų asmeniškų klausimų. Išgirdęs atsakymą „ne“, jis atsakė trumpai: „Kam viskas, o kam – ne.“ Tokie pavyzdžiai sukrečia, tai rodo, kad mums yra, kur pažengti.

Tas žmogus, kuris klausinėjo, žiniasklaidoje yra gerai žinomas, formuoja nuomonę. Girdėjome ir tai, kad ministerijoje nėra protingų moterų...“ – kalbėjo LRT.lt portalo vyriausiasis redaktorius M. Jackevičius.

E. Blaževič/LRT nuotr.

Konferencijos dalyviai pokalbį pradėjo nuo ministro pirmininko S. Skvernelio viešo pasisakymo apie moteris vyriausybėje.

Anot kinotyrininkės Linos Kaminskaitės-Jancorienės, premjero mintis apie moteris išgirdę užsieniečiai reagavo kitaip nei lietuviai – ragino atsistatydinti, kėlė klausimus, kol žmonės Lietuvoje artikuliavo tyliai, nekėlė protestų: „Nei labai kuo išsiskiriame, nei kominikalūs esame.“

„Šeršėliafam“ atsigręžia į moteris kine

Dvyliktąjį kartą „Šeršėliafam“ atsigręžia į moteris kine. Šiemet festivalio programa koncentruojasi į tas, kurios išdrįso keisti pasaulį. Praėjo kiek daugiau nei metai po to, kai moterys, nukentėjusios nuo seksualinio smurto, išdrįso prabilti.

Grotažymė #MeToo (liet. Aš taip pat) apjungė visą pasaulį, socialiniuose tinkluose plito skaudžios istorijos. O judėjimas „Time‘s Up“ siekia, kad vis daugiau moterų darbuose užimtų vadovaujamas pareigas. Todėl ir iniciatyva „Go Forward“ kartu su „Swedbank“ Lietuvoje ir Kino teatru „Pasaka“ festivalio „Šeršėliafam 2019 | Tarptautinis moterų filmų festivalis“ išvakarėse kvietė pokalbiui.

Diskusijos moderatorius portalo LRT.lt vyriausiasis redaktorius M. Jackevičius pristatė diskusijos dalyvius: „Swedbank“ Lietuvoje valdybos pirmininkė Dovilė Grigienė, Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos vyresnysis patarėjas Donatas Paulauskas, kinotyrininkė, mokslininkė Lina Kaminskaite-Jancoriene, reklamos specialistė Dovilė Filmanavičiūtė.

Tarptautinis moterų filmų festivalis „Šeršėliafam“ 2019 m. vyks vasario 6–10 dienomis. Moterų režisierių ir apie moteris sukurti filmai šiais metais bus pristatomi kino teatruose „Pasaka” (Vilniuje) ir „Romuvoje“ (Kaune). Filmų seansus lydės pristatymai ir diskusijos, kuriose bus kalbama apie aktualius lyčių vaidmenų kaitos, (ne)lygybės klausimus, dalijamasi įkvepiančiomis istorijomis.

Nuo 2012-ųjų rengiami Metų kino moters apdovanojimai ir šiemet įvertins Lietuvos kinui labiausiai nusipelniusias, ne visada į kamerų objektyvus patenkančias kino industrijoje dirbančias moteris. 

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi