Kultūra

2019.02.03 16:34

Valstybės saugomai Šėtos sinagogai pirkėjų nėra

Kėdainių rajono savivaldybė aukcione vėl bando parduoti buvusios įsnaigys pastatą Šėtoje. Nors kaina sumažinta perpus, pirkėjų jis nedomina. Pastato nereikia ir vietos bendruomenei.

Ankščiau sinagogas bandė parduoti ir Alytus, tačiau aukcionai buvo sustabdyti. Alytui savo sinagogą pavyko restauruoti ir netrukus čia įsikurs meno galerija. Maldai ir žydų bendruomenės veiklai naudojamos tik dvi sinagogos iš daugiau kaip šimto išlikusių. 

„Šėtos sinagogoje buvo ir maldos namai, ir žydų pradžios mokykla bei religinė mokykla, bet visa tai baigėsi 1941-aisiais metais, kada Šėtos žydus išvaro į Kėdainius ir Kėdainiuose kartu Kėdainių žydais bei Žeimių žydais sušaudo“, – LRT TELEVIZIJAI pasakoja istorikė Audronė Pečiulytė.

Sovietmečiu sinagogos pastatas perstatytas, čia buvo mokykla, bendrabutis, parduotuvė, kurta policijos nuovada. Pernai seniūnija užkalė langus, išvežė šiukšles, šiek tiek sutvirtino sienas – seniūnė sako, planų imtis rimtesnių darbų nėra, o žydai Šėtoje – dabar tik trumpam užsukantys svečiai. 

Kėdainių rajono savivaldybė, pastato šeimininkė, buvusią sinagogą nusprendė parduoti aukcione. „Dabar, šių metų vasario mėnesį, tai būtų septintasis aukcionas, tačiau, pažymėtina, kad potencialių pirkėjų ar tiesiog besidominčių šiuo pastatu pirkėjų neturime. Dabar mes jį parduodame už 5000 eurų. Prie jo suformuotas 14 arų žemės sklypas, kuris parduodamas su šiuo pastatu“, – teigia Kėdainių savivaldybės turto skyriaus vedėja Audronė Naujalienė.

Valdininkai abejoja, ar ir šis aukcionas bus sėkmingas, sako, galimus pirkėjus atbaido tai, kad pastatas ne tik įrašytas į Kultūros vertybių registrą, bet ir pernai gruodį paskelbtas saugomu valstybės.

Išsamiau – Jūratės Anilionytės pasakojime.