Kultūra

2019.01.31 13:59

Solistas M. Rekys: pasirinktą statybininko amatą nugalėjo meilė muzikai

LRT PLIUS laida „7 Kauno dienos“, LRT.lt2019.01.31 13:59

Nedaug kas žino, kad daugybės vaidmenų atlikėjas, baritonas Mykolas Rekys paauglystėje pasirinko labiau žemišką specialybę, kuri nubloškė net į patį Kazachstaną. „Nusprendžiau mesti visus meniškus darbus ir eiti į statybas“, – nelengvą karjeros pradžią pamena garsusis Kauno valstybinio muzikinio teatro solistas. Apie M. Rekio nelengvą kelią pripažinimo link, tarpukario Kauno asmenybes, atsidūrusias vilniečio grafiko Tito Antano Vilkaičio komiksuose bei metų architekte pripažintą Gustę Kančaitę – LRT PLIUS laidoje „7 Kauno dienos“.  

Nežinomo leitenanto gatvė įkvėpė sukurti komiksą

Tarpukario asmenybės Kaune ir nežinomi jų veidai naujoje grafiko Tito Antano Vilkaičio komiksų knygoje „Santakos. Nežinomo Kauno istorijos“. Vilnietis Titas atkūrė iš Kauno kilusių 4 tarpukario asmenybių istorijas, kurias įkvėpė nepažįstami ir mažai girdėti gatvių pavadinimai. „Geriausias būdas apie kažką sužinoti – apie tai sukurti kokį nors darbą. Padaryti komiksą apie Kauno istoriją man pasirodė puiki proga labiau susipažinti miestu“, – teigia pašnekovas.

Stop kadras 

Viskas prasidėjo nuo niekam nežinomos Samuelio Hariso pavardės. „Atradęs Kaune amerikiečio vardu pavadintą gatvelę, nusprendžiau kurti komiksą. Apie leitenantą S. Harisą žinoma nedaug, Kaune jis praleido vos metus, tačiau užsitarnavo savo vardo gatvę. Tačiau apie Aleksote gimusius brolius Minkovskius kalba visas pasaulis. Hermanas Minkovskis laikomas vienu iš reliatyvumo teorijos pradininkų, o jo brolis Oskaras prisidėjo prie insulino sukūrimo. Tuo tarpu kaunietė Ema Goldman, išgarsėjusi kaip kovotoja už moterų teises, Kaune neturi jokios savo gatvės ir yra visai menkai žinoma“, – apie sukurtos komiksų knygos „Santakos. Nežinomo Kauno istorijos“ personažus pasakoja jaunasis grafikas.

Romanas pieštas pagal to meto nuotraukas. Tiesa, menininkui teko ir pafantazuoti, kaip broliai Minkovskiai atrodė vaikystėje. „Kai rašiau apie Minkovskius, norėjau rašyti apie jų vaikystę, apie tai, kaip jie naršydavo Nemuno paupiais, tačiau iš jų vaikystės nieko nebuvo likę – teko prisiminti, kaip pats vaikystėje landžiodavau po kūdras. Tikiu, kad vaikai bėgant metams, keičiantis kartoms taip stipriai nesikeičia“, – teigia pašnekovas.

„Yra nemažai gatvių, pavadintų kitų žmonių vardais, bet neretai apie juos nežinome visiškai nieko. Pradėjęs domėtis tais žmonėmis ir pamačiau, kad jų istorijos yra labai įdomios“ – tikina T. A. Vilkaitis. Grafinį romaną „Santakos. Nežinomo Kauno istorijos“ išleido komiksų kultūrą populiarinanti leidykla „Kitokia grafika“, o knygos pristatymas planuojamas šių metų pradžioje.

Mykolas Rekys: nuo statybų iki operečių

Kauno valstybiniame muzikiniame teatre jūsų lauks susitikimas su M. Rekiu – žymiu baritonu, operetės meistru, suvaidinusiu daugiau nei 3700  spektaklių. „Pirmasis mano vaidmuo buvo miuzikle „Mano puikioji ledi“. Atėjęs prieš spektaklį labai nervinausi. Atėjau anksti, kol scena buvo tuščia. Nuėjau į parterį, atsisėdau, susikaupiau – visas spektaklis praėjo nuostabiai“, – pirmą pasirodymą atmena pašnekovas.

Stop kadras 

Nedaug kas žino, kad daugybės vaidmenų atlikėjas paauglystėje pasirinko žemiškesnę specialybę, kuri nubloškė į patį Kazachstaną. Tačiau nuo scenos toli nepabėgo – greičiausiai ji pati traukia artistus. „Nusprendžiau mesti visus meniškus darbus ir eiti į statybas, bet pamačiau skelbimą į dramos būrelį“, – nelengvą karjeros pradžią pamena M. Rekys.

Saugodami balsą vieni solistai vaikšto su šalikais, nevalgo šokolado. Tačiau artistas juokiasi ir tikina, kad negalima valgyti ledų. „Atvažiavome kartą į gastroles su kolege, kuri man gyrėsi, kad buvo televizijos studijoje, kurioje įrašė kelias dainas ir suvalgė ledų. Važiavome į gastroles atvirais langais, pūtė stiprus vėjas, o ši mums kalbantis pradėjo kimti ir liepė niekam nepasakoti, kad ši pasmaguriavo ledais“, – linksmą istoriją pasakoja baritonas.

Pokalbis 450: Gustė Kančaitė

Laida „7 Kauno dienos“ kviečia į pokalbį su metų architekte pripažinta Guste Kančaite. „Nemanau, kad titulas suteikia galių. Tai – trimestro įvertinimas už atliktus darbus. Yra daug gilesnių kūrėjų, tad mano atveju galbūt yra įvertinamas jaunos architektės darbas Kaune. Šis apdovanojimas – tai padrąsinimas žengti tuo keliu, kuriuo ir einame dabar“, – paklausta apie tai, ką jai reiškia šis pripažinimas, kuklinasi pašnekovė.

Plačiau – laidos įraše. 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt