Kultūra

2019.01.29 11:43

Gediminas ir toliau mosuos šviečiančiu kardu virš Vilniaus

Violeta Grigaliūnaitė, 15min.lt2019.01.29 11:43

Vilnius praėjusį savaitgalį švietė – vyko pirmasis Šviesų festivalis. Taip sostinė paminėjo savo 696-ąjį gimtadienį. Festivalis baigėsi, tačiau pranešta, kad ketinama vieną iš švietusių objektų palikti ir ilgesniam laikui. Tai bus visuotinį susižavėjimą sukėlęs Gediminas su šviečiančiu kardu, kaip tikras „Žvaigždžių karų“ karys. 

Lietuvos didysis kunigaikštis Gediminas savaitgalį pagaliau tapo išties matoma figūra miestui sutemus. Jo šviečiantis kardas traukė minias, karaliavo socialiniuose tinkluose, kur netruko atsirasti sugretinimas su „Žvaigždžių karais“. 

Festivaliui pasibaigus prasidėjo svarstymai, kad reikėtų bent vieną iš švietusių objektų palikti mieste ir ilgesniam laikui. Ir tai būtų būtent Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino paminklas. Kaip feisbuke pasisakė Vilniaus savivaldybės administracijos direktorius Povilas Poderskis, šviesos kardas padarytas iš LED juostų ir ledo, tačiau instaliacija buvo laikina, su akumuliatoriumi, todėl dabar sprendžiama, kaip apšviesti paminklą ilgesniam laikui. Tą padaryti pasiryžusi savivaldybės įmonė „Vilniaus apšvietimas“ ir tikimasi, kad sprendimo paieškos neužtruks.

Ar kardas švies nuolat, ar tik ypatingomis progomis, kol kas iki galo neapsispręsta. Pasiūlymų savivaldybėje yra keli. Vienas – kad po kiekvieno Vilniaus šviesų festivalio liktų po vieną šviečiantį objektą ir taip mieste būtų šviesiau. Tad po pirmojo festivalio liks Gediminas.

Siūlomas ir kitoks variantas, galbūt įjungti apšvietimą tik tam tikromis progomis, per miesto šventes.

Viena proga galėtų būti ir ypatingesnė – „Žvaigždžių karų“ diena. Tokią dieną pasaulyje šio filmo gerbėjai mini gegužės 4-ąją. Tądien Vilniuje galėtų ne tik šviesti Gediminas su savo kardu, bet ir skambėti muzika. „Akivaizdu, kad gegužės 4 dieną prie šio paminklo turėsime padaryti „Žvaigždžių karams“ skirtą renginį“, – apie galimybes sakė P.Poderskis.

696-ajį gimtadienį šventęs Vilniaus miestas nušvito penktadienį – 3,7 km maršrute Senamiestyje bei miesto centre stebino, užbūrė ir džiugino šviesų ir garso instaliacijos pastatų viduje, ant pastatų ir netikėčiausiose sostinės vietose. Apžiūrėti ypatingas šviesas buvo galima tris vakarus.

Vilniaus šviesų festivalio metu neatpažįstamai švytėjo Rotušės aikštė, Vokiečių gatvė, Bernardinų sodas ir kitos Senamiesčio erdvės – lazerių miškas Rotušės aikštėje, ypatingų spalvų Šv. Onos ir Švč. Mergelės Marijos Ramintojos bažnyčios, o išskirtinės instaliacijos mieste traukė savo interaktyvumu, kvietė keliauti ne tik nurodytu maršrutu, bet ir į kitas erdves, pasakų pasaulį, egzotinius kraštus.

27 festivalio instaliacijas kūrė meistrai iš 8 šalių – Lietuvos, Portugalijos, Austrijos, Slovėnijos, Švedijos, Čekijos, Australijos, Prancūzijos ir Japonijos.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.