Kultūra

2019.01.25 16:49

Dailininkas E. Varkulevičius-Varkalis: jei ne J. Mekas – manęs tokio nebūtų

LRT PLIUS laida „7 Kauno dienos“, LRT.lt2019.01.25 16:49

„Pradėkime nuo Jono Meko – mano mokykla būtent nuo jo ir prasidėjo“, – savo įspūdingo gyvenimo istoriją ir nuotykius užsienyje pasakoja dailininkas Eugenijus Varkulevičius-Varkalis. Kaunietis menininkas dešimtmetį praleido Niujorke, kur su J. Meku rengė performansus, kūrė avangardinius filmus ir grojo džiazą. Apie dailininko Varkalio gyvenimą, amerikietišką futbolą bei diplomato D. Junevičiaus meilę fotografijos istorijai – LRT PLIUS laidoje „7 Kauno dienos“.  

Sunki dailininko gyvenimo Niujorke pradžia

„Nuskridau į Niujorką, kuriame pasitiko draugas. Galvojau pabūsiu savaitę ir skrisiu atgal. Pirmieji metai Niujorke buvo labai sunkūs. Pinigai baigėsi, o vaikščiodamas per galerijas supratau, kad niekam esu nereikalingas. Tačiau atsirado darbų, kurie buvo susiję su menu. Kartais stovėdavau ant Bruklino tilto, kankinamas savižudžio minčių, kiekvienam taip būna – to neišvengsi“, – pasakoja dailininkas E. Varkulevičius-Varkalis.

Stop kadras 

„Jeigu ne J. Mekas – ir manęs tokio nebūtų“, – prisimindamas anapilin iškeliavusį menininką tikina Varkalis. Niujorke dailininkas susidomėjo menu – netgi animacija. Po keliolikos metų Niujorke ir Berlyne menininkas grįžo į Kauną, kuriame gyvena jau penkiolika metų. Grįžęs į Kauną menininkas pasigedo bohemos – nebeliko nei „Kondrato“, „Tulpės“ kavinių, ar ryškesnių meniškų asmenybių. „Grįžęs galvojau, kad grįžau į visišką peklą. Nepažinau savo miesto, nesuvokiau, kad taip galima sugriauti Kauną“, – grįžimą į gimtą miestą prisimena Varkalis.

Nedaug kas žino, kad dailininkas savo studijoje laikė pusšimtį balandžių. Pasak pašnekovo, paukščiai jį lydi nuo pat vaikystės. Menininkas buvo rimtai susidomėjęs ornitologija, o prieš penkerius metus jo studijoje gyveno net 50 balandžių. „Jie man kaip prisiminimas, kad gyvybėje yra kiaušinis – iš to man kyla labai daug apmąstymų“, – tikina dailininkas.

Amerikietiškojo futbolo treniruotės – Šilainių mikrorajone

Išgirdus žodžius amerikietiškas futbolas, daugeliui prieš akis iškyla kampuoti vyrai su šalmais. Šilainiuose vyksta amerikietiškojo futbolo komandos „Kaunas Dukes“ treniruotė. Laidos „7 Kauno dienos“ kūrybinė komanda bandys išsiaiškinti, kaip Kaunas susijęs su pankroku, kunigaikščiais ir saulėta Kalifornija.

„Pradžioje sukvietėme draugus ir iš mini treniruočių gavosi puiki pradžia. Nebuvo tokios vienos priežasties, kodėl patiko amerikietiškasis futbolas, tiesiog norėjome pabandyti šį sportą“, – apie tai, kaip Šilainiuose atsirado amerikietiškojo futbolo treniruotės, pasakoja komandos bendraįkūrėjas Mindaugas Navickas.  

Pasak amerikietiško futbolo žaidėjų – strategijos ir mąstymo čia daugiau nei gali atrodyti. Svarbiausia kristi ne atgal, o į priekį. „Žaidimo tikslas – nešti kamuolį į galinę zoną ir pelnyti taškus. Kiekvienas žaidėjas turi savo užduotį, funkciją. Žaidimo tikslas - kuo toliau nueiti ir pelnyti taškus“, – pasakoja komandos žaidėjai.

Kadangi žaidimo mokyklų Lietuvoje kol kas nėra, žaidėjai pagaliau netikėtai atrado trenerį, gyvenantį Kaune. Būtent jis padėjo žaidėjams susipažinti su tikru žaidimu. „Pirmą kartą krausčiausi į Kauną iš Kalifornijos prieš 10 metų studijuoti fizikos magistro Vytauto Didžiojo universitete. Tuo metu pradėjau groti būgnais pankroko grupėje, turėjau draugą, kuris buvo boksininkas. Jis paminėjo, kad Kaune yra amerikietiško futbolo komanda“, – apie tai, kaip susipažino su komanda, pasakoja treneris Audrius Avižienis.

„Kauniečiams patinka muštis, o čia puikus sportas, kuriame yra nemažai muštynių bei organizacijos“ – juokauja komandos „Kaunas Dukes“ treneris. 

Pokalbis 450: Dainius Junevičius

 „Laisvalaikiu daug laiko skiriu fotografijos istorijos tyrinėjimui. Ir greičiausiai tuo pačiu esu pats vyriausias doktorantas Lietuvos kultūros institute“ – taip save juokaudamas pristato diplomatas Dainius Junevičius.

„Fotografijos istorija susidomėjau būdamas ambasadoriumi Lenkijoje. Nuo tada, kai grįžau namo, esu nuolatinis Lietuvos kultūros istorijos archyvų lankytojas - skaitau, ieškau medžiagos Lietuvos fotografijos istorijai tyrinėti“, – teigia pašnekovas.

Pašnekovą ypač domina vienas žymiausių XIX a. antros pusės Vilniaus fotografų, meniškų miesto panoramų ir įspūdingų jo apylinkių peizažų autorius Juozapas Čechavičius. „Tai – ta figūra, per kurią galime pažinti Lietuvos, Vilniaus praeitį, kaip atrodė gyvenimas XIX a. Vilniuje, kaip keitėsi jo urbanistinė išorė, kaip atrodė miestiečiai“, – tikina D. Junevičius.

Plačiau – laidos įraše. 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.