Kultūra

2019.01.25 16:26

Teatras gina M. Ivaškevičių: laisvė šalies viduje garantuoja laisvę nuo išorinių grėsmių

LRT.lt2019.01.25 16:26

Lietuvos nacionalinis dramos teatras (LNDT), teikęs dramaturgo Mariaus Ivaškevičiaus kandidatūrą Nacionalinei kultūros ir meno premijai, kilus diskusijoms viešojoje erdvėje, ar iš autoriaus atimti minėtą premiją, išreiškia palaikymą šiam menininkui ir vadina jį „iškiliu“ ir ragina ginti žodžio ir kūrybos laisvę, nes vadina tai sąlyga gintis nuo išorės grėsmių.

„Konstitucija garantuoja pamatines žmogaus teises ir laisves – tarp jų žodžio ir kūrybos laisvę. Šios teisės garantuojamos visiems. Dabar susiklostė situacija, kai atskiri asmenys ir visuomeninės organizacijos bando panaudoti politinius valstybės svertus, siekdamos įtvirtinti savo nuomonės pranašumą. Pasitelkiami Seimo nariai, Seime veikianti taryba, siekiant sistemiškai susidoroti su neįtikusiu literatūros kūriniu ir autoriumi. Būtent šis situacijos politizavimas ir kelia nerimą“, – rašoma LNDT pranešime žiniasklaidai.   

Teatro manymu, šiuo metu esame karo grėsmės akivaizdoje ir tuo „bandoma pasinaudoti paskelbiant tam tikras temas neliečiamomis ir nediskutuotinomis“. Teatro nuomone, tik laisvė šalies viduje garantuoja laisvę nuo išorinių grėsmių.

„Vadovaujamės Europos vertybėmis, kurios neleidžia politikams primesti visuomenei sprendimų, kurie nepriklauso jų kompetencijoms. Ar menininkas nusipelnė aukščiausio valstybės apdovanojimo kultūros ir meno srityje, sprendžia ne politikai ir ne prokuratūra“, – rašoma teatro pranešime ir išreiškiamas lūkestis, kad „mūsų valstybė atlaikys šį laisvės ir demokratijos išbandymą“.

Lietuvos rašytojų sąjungos valdyba praeitą savaitę taip pat paskelbė M. Ivaškevičių ginantį pareiškimą.

LRT.lt primena, kad prieš savaitę Nevyriausybinių organizacijų, padedančių stiprinti Lietuvos valstybės gynybinius pajėgumus, atstovai išplatino pareiškimą, kuriame raginama atšaukti 2018 metų Nacionalinės kultūros ir meno premijos skyrimo komisijos nutarimą premiją paskirti rašytojui M. Ivaškevičiui. Teigta, kad jis savo knygoje „Žali“ „pasityčiojo iš Lietuvos partizanų-miško brolių, pokaryje kovojusių už mūsų tautos ir valstybės laisvę“. 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.