Naujienų srautas

Kultūra2019.01.24 19:18

Niujorko menininkai atsisveikina su J. Meku: jis buvo tapęs Lietuvos meno advokatu

Trečiadienį pasklidus žiniai apie Jono Meko mirtį, į Niujorko Antologijos filmų archyvą, kurį įkūrė pats J. Mekas, rinkosi bičiuliai, rašytojai, kino kūrėjai, kiti menininkai. Kino kritikas Lukas Brašiškis pažymi, kad J. Mekas buvo tapęs savotišku Lietuvos meno advokatu.

„Daugelis manėme, kad J. Mekas niekada neišeis. Tas įspūdis buvo labai natūralus visų pirma todėl, kad J. Mekas buvo labai aktyvus visą savo gyvenimą. Teko su juo susitikti ne vieną kartą. Jis tapo Lietuvos meno advokatu, ir daugelis Lietuvoje to neįvertina, bet būnant Niujorke labai akivaizdu, kai įvairiuose renginiuose jis pozicionuodavo save kaip lietuvį, kaip žmogų iš Lietuvos“, – LRT TELEVIZIJAI sakė L. Brašiškis.

J. Mekas buvo vienas garsiausių XX a. lietuvių menininkų, avangardinio kino pradininkas. Gimęs Lietuvoje, būdamas 22 metų, pasitraukė į Vakarus. Į 80 žymiausių XX a. Amerikos menininkų grupę įrašyto J. Meko darbai įvertinti daugybe pasaulio kino apdovanojimų, savo aukščiausiais apdovanojimais jį įvertino ir Lietuva: jam įteikta Nacionalinė kultūros ir meno premija bei ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ Didysis kryžius, išimties tvarka suteikta Lietuvos pilietybė.

J. Meko draugas, muzikantas Dalius Naujokaitis kartu su kitais muzikantais rengia atminimo koncertą. Jis pabrėžia, kad J. Meko mirtis – didelis praradimas.

„Su šypsena aš jį matau, ir labai tikrą žmogų, paprastą. Jis turi daug pozityvių dalykų, kurių labai trūksta daugeliui pasaulio žmonių. Yra didelis praradimas, kad Jonas išėjo. Aš jo pasiilgsiu kaip draugo, nes mes tikrai nuostabiai bendraudavome: atvirai, stipriai, su muzika, su draugais, neužstingę“, – sakė D. Naujokaitis.

J. Mekas greičiausiai bus laidojamas Lietuvoje. Atsisveikinimas vyks šeštadienį Niujorke, o penktadienį Vilniuje J. Meko atminimui rengiamas atminimo koncertas.

Plačiau apie tai – Margaritos Alper reportaže (nuo 00:45 iki 03:39)

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi