Naujienų srautas

Kultūra2019.01.24 18:55

M. Kvietkauskas: Lukiškių aikštės projektas dabar nėra svarbiausias uždavinys

Reikėtų atsitraukti nuo Lukiškių aikštės projekto ir pažvelgti į tai iš distancijos. Labai svarbu, kad aikštės projektas mus vienytų, LRT RADIJUI sako kultūros ministras Mindaugas Kvietkauskas. Jis priduria, kad dabar tai nėra pats svarbiausias uždavinys, ne mažiau klausimų kelia Nacionalinės koncertų salės ant Tauro kalno statyba, o konkursas to realizacijai bus skelbiamas jau vasario mėnesį.  

Ketvirtadienį kultūros ministras Mindaugas Kvietkauskas susitiko su Vilniaus meru Remigijumi Šimašiumi aptarti Lukiškių aikštės memorialo ir koncertų salės klausimus.

LRT.lt primena, kad Lukiškių aikštės memorialo konkursą laimėjo Andriaus Labašausko projektas „Laisvės kalva“, tačiau rezultatai sukėlė teisinius ginčus ir prieštaringus vertinimus.

– Apie ką kalbėjotės su Vilniaus meru Remigijumi Šimašiumi dėl Lukiškių aikštės memorialo?

–  Tai buvo tik vienas iš aptartų klausimų. Dėl šios aikštės projekto „Laisvės kalva“ vis dar vyksta teismų procesas – siekiama įvertinti, kaip šis projektas laimėjo, ar viskas buvo teisinga ir atitiko sąlygas. Taigi vasario mėnesį lauksime teismų sprendimo. Taip pat svarbios visos šio projekto realizavimo pusės – technologinė, atitikimo aplinkai. Sutarėme, kad sieksime reikliai įvertinti šį projektą.

– Ką tai reiškia?

– Suprantame „Laisvės kalvą“ kaip idėją, laimėjusią konkursą. O į tai, kaip ji bus realizuota ir tai, ar bus realizuota, sieksime pažvelgti nauju žvilgsniu.

BNS nuotr.

– Tam reikės ir skulptūrinio maketo, kuris vasario mėnesį turėtų būti sumontuotas Lukiškių aikštėje?

– Skulptūrinį maketą iš savo biudžeto finansuoja Vilniaus savivaldybė. Jei savivaldybė tęs maketo realizavimą, jis turėtų atsirasti Lukiškių aikštėje. Tai padėtų įvertinti, ar tikrai šis projektas yra tinkamas.

– Jei teismai pripažins, kad aikštėje galėtų iškilti „Laisvės kalva“, tai nereiškia, kad ji ir iškils?

– Paliekame klausimą atvirą, atsimename, kad Seimo sprendimu Lukiškių aikštėje turėtų būti valstybės simbolis. Šis sprendimas svarbus, taigi turime atsižvelgti į visas aplinkybes ir galbūt kiek atsitraukti nuo debatų ir ginčų dėl aikštės ateities, siekti pažvelgti ramiu žvilgsniu iš distancijos. Labai svarbu, kas atsiras Lukiškių aikštėje ir svarbu, kas sprendimas mus suvienytų.

– Pažvelgti iš distancijos – tai reiškia, kad neskubėsite priimti bet kokio sprendimo?

– Jokios skubos čia negali būti.

– Ar tikitės, kad per jūsų kadenciją bus priimtas sprendimas dėl Lukiškių aikštės?

– Dabar tai nėra pats svarbiausias uždavinys, šis projektas buvo planuotas valstybės šimtmečiui. Deja, to realizuoti nepavyko. Dabar svarbu, kad tai, kas bus nuspręsta ir padaryta, būtų atlikta gera ir tinkamai, kad galutinis rezultatas keltų visų pasididžiavimą ir skatintų ateities kartų tapatinimąsi su mūsų istorija.

– Ar visuomenė bus įtraukta į šį procesą?

– Be jokios abejonės. Juk ir maketo svarstymas – bandymas dar kartą paklausti visuomenės nuomonės.

– Sakėte, kad Lukiškių aikštės projektas buvo vienas iš klausimų, kuriuos aptarėte su Vilniaus meru. Kokie buvo kiti klausimai?

– Ne mažiau svarbesnis klausimas – Nacionalinės koncertų salės statybų ant Tauro kalno pradžia. Tai didžiulis ir visai valstybei reikšmingas projektas. Jau vasario mėnesį bus skelbiamas konkursas architektūrinei šio projekto realizacijai, liepos mėnesį tikimės turėti šio konkurso rezultatus. Taigi su Vilniaus meru kalbėjomės ir apie šio proceso organizavimą.

– Ar Nacionalinė koncertų salė bus bendras Kultūros ministerijos ir Vilniaus savivaldybės projektas?

– Taip, konkursas organizuojamas bendrai. Kultūros ministerija yra parengusi galimybių studiją šios salės statybai. Vertinimo komisijoje dalyvaus ir savivaldybės, ir Kultūros ministerijos atstovai bei tarptautiniai ekspertai.

– Salė turėtų kainuoti 50 mln. eurų. Iš kur finansavimas?

– Negaliu pasakyti detalios sumos, bus rengiamas investicinis projektas. Numatoma, kad pagrindines lėšas sudarys valstybės investicija.

Parengė Virginija Sližauskaitė. 

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi