Kultūra

2019.01.24 13:50

J. Mekas prisimenamas ir pagerbiamas gimtinėje: juntamas nemenkas liūdesys

Šiuo metu Biržų bibliotekoje dega žvakė, padėtas trečiadienį mirusio menininko Jono Meko portretas, juntamas liūdesys, LRT RADIJUI sako Biržuose apsilankiusi LRT korespondentė Zinaida Paškevičienė. Ji primena, kad J. Mekas Biržams dovanojo daugybę medžiagos – laiškų, vaizdo juostų, laiškų – kuri tvarkoma ir galbūt ateityje bus suskaitmeninta.  

J. Mekas Biržams yra dovanojęs daugybę medžiagos – dokumentų, vaizdo kasečių, laiškų, laikraščių iškarpų, LRT RADIJUI sako Biržuose besilankanti Z. Paškevičienė. Kaip pasakoja ji, šiuo metu visa J. Meko dovanota medžiaga tvarkoma, tačiau dar neaišku, kada bus suskaitmeninta, tai yra ateities klausimas.

Z. Paškevičienė primena, kad gimtajame J. Meko Semeniškių kaime Biržų rajone 2017 m. atidengtas akmuo, skirtas paminėti menininko 95-metį: „Tai nepaprastai gražus paminklinis akmuo, jis buvo paimtas iš vietos ūkininko riedulių lauko. Virš akmens yra vietos meistro nukalto J. Meko skrybėlė. Kadangi Semeniškių kaimo nebelikę, o J. Meko sodyba kiek tolėliau, šis akmuo stovi prie kelio ir praėjusį rudenį pastatytas ženklas, nurodantis, kad čia – J. Meko gimtinė.“

Kaip tvirtina Z. Paškevičienė, aplankyti J. Meko gimtinę atvyksta daug turistų iš Japonijos, tam pasitarnauja paminklinis akmuo, nurodantis, kad nereikia bristi per laukus.

„Praėjusių metų lapkričio mėnesį pati rašiau laišką J. Mekui, nesitikėdama atsakymo, laiške minėjau ir paminklinį akmenį. Labai greitai menininkas man atsakė, sakydamas, kad viskas yra gerai, ir akmuo, ir rodyklė stovi ten, kur ir turi stovėti. Dar patikinau, kad jo archyvas Biržuose yra tvarkomas ir prižiūrimas, taip pat – kad Biržų bibliotekininkai svajoja įkurti ten J. Meko meno centrą“, – teigia radijo korespondentė.

Šiuo metu, anot Z. Paškevičienės, Biržų bibliotekoje dega žvakės, padėtos kelios knygos, J. Meko portretas, kuriame jis, tikėtina, stovi po tėviškės medžiu: „Kaip žinia, dar neaišku, ar J. Meko pelenai gali atgulti gimtuosiuose Semeniškiuose šalia tėvų kapų, priklausys ir nuo to, ką pats J. Mekas yra parašęs savo testamente. Tačiau pagerbimas jo gimtinėje tikrai bus, o dabar čia jaučiamas nemažas liūdesys.“

Parengė Virginija Sližauskaitė.