Kultūra

2019.01.24 12:14

Pasaulio žiniasklaida pagerbė J. Meką: vadina avangardinio kino krikštatėviu

LRT.lt 2019.01.24 12:14

Apie trečiadienį mirusį JAV filmų kūrėją ir menininką Joną Meką rašo užsienio spauda, negailėdama šiai asmenybei pagyrų ir įvardydama pasiekimus. J. Mekui negailima gražių žodžių – kūrėjas vadinamas avangardinio kino krikštatėviu, nepriklausomo kino evangelistu, poezijos kung fu, įkvėpusių daugybę kitų iškilių menininkų.  

„The New York Times“ J. Meką vadina amerikiečių avangardinių filmų krikštatėviu ir nepriklausomo kino evangelistu. Jo asmenybėje tilpo įvairūs vaidmenys – intelektualo, entuziasto, provokatoriaus. Savo eksperimentiniais filmais jis dažnai ne tik provokuodavo, bet ir bandydavo kantrybę dėliodamas įvykių seką ar laužydavo tabu rinkdamasis temą.

Primenama, kad 1963-aisiais J. Mekas buvo sulaikytas, nes rodė filmą, kuriame buvo nepadorių scenų. Po kelerių metų jis viename savo komentare stebėjosi, kodėl žmonės verčiau renkasi Holivudo banalybę, o ne avangardinių filmų ekstazę. „Holivudo filmuose atsispinti supaprastinta realybė, banalūs jausmai ir idėjos. Tuo tarpu avangardiniuose filmuose užfiksuoti subtilūs patirčių, emocijų, idėjų, minčių ir suvokimo niuansai – jie ryškiai apšviečiami. Avangardiniuose filmuose kalbama apie tai, kas žmogų daro geresnį“, – cituojamas J. Mekas. 

Užsienio naujienų portalai rašo, kad, išvargintas karo metų Europoje paliktų randų ir įkvėptas pokarinės Amerikos, jis atsidūrė naujos istorinės avangardo pradžios eros centre ir susidraugavo su tokios įžymybėmis Jacqueline Kennedy, Johnu Lennonu ir Andy Warholu.

„The Hollywood Reporter“ rašo, nepriklausomo kino kūrėjas Jimas Jarmuschas J. Meką įvardijo kaip vieną labiausiai įkvepiančių menininkų, su kuriuo jam teko susidurti, lyg poezijos kung fu. Primena, kad J. Kennedy net leido J. Mekui filmuoti visą šeimą juostai „Šita rojaus pusė“, kas yra neįprasta buvusiai JAV pirmajai šalies poniai.

Portalas guardian.com Joną Meką įvardija avangardinio kinio krikštatėviu ir titanu. Cituojamame interviu, kuriame J. Meką kalbina žurnalistas Seanas O`Haganas, režisierius sako: „Svarbu suprasti, kad tai, ką darau, nėra menas. Aš tiesiog filmuoju. Gyvenu, kaip gyvenu ir darau, ką darau, – fiksuoju savo gyvenimo akimirkas, kaip einu per gyvenimą. Būtinybė fiksuoti, o ne menas, yra mano darbus vienijantis aspektas.“

Kaip rašo seattletimes.com, tarp didelių J. Meko gerbėjų buvo Martinas Scorsese, Johnas Watersas ir Jamesas Franco, o daugybė režisieriaus draugų buvo didelio populiarumo ir sėkmės sulaukę menininkai, pasaulinio garso įžymybės.